29 Март 2024петък15:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Биоритмите са причина за пролетната умора

Загубеното чувскво за хумор също подсказва проблема

/ брой: 45

автор:Аида Паникян

visibility 959

В зависимост от биоритмите се променя и нашето здравословно състояние, интелектуалните ни възможности и настроението. Причина за това са промените в концентрацията на хормоните в кръвта. Затова зимата и лятото са относително стабилни периоди, но през пролетта и есента организмът е в преход и се пренастройва.
През пролетта се ускорява обмяната на веществата, клетките растат активно. Това разстройва дейността на някои органи. Например храносмилателната система започва да работи по-активно, но се отделят по-малко защитни ферменти. Затова се изострят гастрит и язва.
Меланхолията и тревожността са чести спътници на пролетната умора. Изследвания показват, че

и мозъкът функционира

различно през различните сезони. Например през зимата са особено активни областите в него, които отговарят за възприемането и обработването на информацията. През пролетта цикълът "възприятие - дейност" се променя, което води след себе си сънливост, равнодушие, лошо настроение. Според психиатрите сезонните депресии атакуват по-често хора на 20-30 г., а при жените те са 2-3 пъти по-често срещани, отколкото при мъжете. Според някои специалисти в основата на този тип разстройство стоят промените в осветеността. Слънчевата светлина оказва непосредствено влияние на здравето - предизвиква нервни импулси, идващи от ретината на очите към хипоталамуса, който участва в регулирането на настроението, съня, апетита и нивото на хормоните. Според други - повечето пролетни проблеми и постоянните настинки са един от сигналите за недостиг на аскорбинова киселина. Богати на този витамин са шипката, касисът, цитрусовите плодове, киселото зеле.
Изострянето на различни състояния през пролетта се дължи на няколко основни причини:
- Недостиг на енергия. През зимата натрупаните от организма "запаси" се изчерпват, а възстановяването им все още не е достатъчно активно в началото на пролетта.
- Обездвижването през зимата води до поява на апатия, отпадналост, болки в мускулите и ставите през пролетта.
- Слънчевата радиация се засилва през пролетта, а заедно с нея нараства и емоционалната възбудимост.
- Резките промени в атмосферното налягане предизвикват главоболие, общо влошаване на здравословното състояние, понижаване или повишаване (в зависимост от особеностите на организма) на кръвното налягане, а резките промени във времето подлагат тялото на допълнителен стрес. Всеки бърза да се раздели с дебелите дрехи, шаловете и шапките. Всички тези фактори, в комбинация с отслабения често имунитет правят чести острите респираторни заболявания.
-Недостигът на витамини и минерали предизвиква сънливост, понижаване на работоспособността, лесна умора, особено в края на работния ден. Настроението също рязко се променя. Денят нараства, а организмът има нужда от време, за да се пренастрои към подобно натоварване.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ