20 Юни 2024четвъртък11:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Земеделците: Системата за борба с градушките не функционира

/ брой: 114

автор:Дума

visibility 565

Необходимо е да бъде сменен подходът за земеделските застраховки, защото ако има адекватен механизъм, последствията за производителите от сериозна градушка ще бъдат намалени. Трябва да се въведат и всякакви възможни технически новости, за да може да се противодейства на климатичните явления. Това коментира пред "Блумбърг тв България" Цветан Цеков, председател на Национална браншова камара "Плодове и зеленчуци".
По думите на Цеков системата за борба с градушките не функционира оптимално. "Суперклетките вече са много по-чести и действат разрушително на широк фронт със силна интензивност", обясни той. Те се развиват на височина между 12 000 и 15 000 метра, а ракетите на противоградовата система в България работят на 8000 метра, уточни събеседникът.
"Официалната статистика от Агенцията по градушки е, че обработват със стотици ракети, но реално те не могат да обработят тези градоносни облаци", коментира той.
Според Цеков ако не се смени цялата система за градозащита, ще загубим не само реколтата, но и производителите. Когато не са обезщетени адекватно, те просто се отказват - губим българското земеделие, посочи събеседникът.
Той обясни, че застраховките в момента покриват 80% от загубите, но ако насажденията са унищожени напълно. В противен случай производители получават по-малка компенсация, тъй като се приема, че могат да реализират част от оцелялата продукция. Това изискване трябва да се промени, защото оцелялата реколта ще е с много по-ниско качество и реализацията й няма да бъде рентабилна за производителите, обърна внимание Цеков. "Трябва наистина да заработи компенсаторен фонд и застрахователен пул, който реално да може да обезщетява производителите и да запазва техните доходи", каза той.

Още няма консенсус за Фон дер Лайен

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 114

Масови призиви за оставка на Нетаняху

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 114

Западът вижда в Китай заплаха, а не партньор

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 114

Канзас заведе дело срещу "Пфайзер"

автор:Дума

visibility 471

/ брой: 114

Без надежда

автор:Александър Симов

visibility 530

/ брой: 114

Между образованието и бедността

автор:Аида Паникян

visibility 514

/ брой: 114

Нормално ли ви е?

visibility 551

/ брой: 114

Политкоректност

автор:Марин Милашки

visibility 492

/ брой: 114

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ