За пети път "Изкуството на миниатюрата" в Русе
/ брой: 260
Радостно е, че дунавската ни столица, която е не само голям музикален, но също и художествен център, организира вече за пети път този единствен по рода си у нас форум - биеналето "Изкуството на миниатюрата". Основен организатор и домакин е градската художествена галерия, една от най-старите и авторитетните у нас (основана през 1933 г.). Новото издание на този конкурс за живопис, графика и малка пластика е с мотото "Пентименто, или Умението да коригираш себе си". Журито с председател известният румънски живописец проф. Хоря Пащина от Букурещката академия за изящни изкуства "Николае Григореску" трябваше да разгледа внушителен брой творби - повече от 300 на 156 автори от България, Румъния, Сърбия, Италия, Австрия, Корея, САЩ, Австралия, Франция, Турция и др.
Това международно биенале може да се определи като най-мащабното и силното досега. То наистина надмина очакванията на организаторите, а също и на многобройната публика, дошла на изложбата в галерията на ул. "Борисова" 39. С голямата награда бе удостоен българският живописец Калоян Георгиев от София. Награди получиха още Кум Нан Байк (Република Корея), Мартин Митев, Роберто Тестори (Италия), Николай Бузов, Теодор Дадалъу (Румъния), Веселин Дамянов, Анелия Райкова. Съорганизатори на събитието бяха Съюзът на българските художници, Русенската община и Дружеството на СБХ в града.
През тази година за първи път има толкова много участници с фотоси. За първи път се представя и оригинална техника на Надя Орлова от София с триизмерни миниатюри-картини. Това са творби - текстил върху печат. Създава се илюзията за триизмерно пространство и наподобява стъкло.
"Тазгодишното издание на биеналето е наистина международно и е изненада за нас, защото съотношението на участниците от България и други държави е 70:30, обяви директорката на Русенската художествена галерия, изкуствоведката Елена Великова. Досега гостите от чужбина бяха малко, а сега имаме участници от много страни на Европа, а също от Република Корея и далечна Австралия. Доста са известните имена от цяла България и, разбира се, от града-домакин (близо 25-има художници), които са представени тук. Има и много млади хора, а най-възрастният участник е на 79 години. Миниатюрата има богата, древна и твърде интересна история. Тайната за успеха при работата при нея е да имаш много точна ръка и спокойно сърце, отбеляза Елена Великова. Прекланям се пред усилието да вместиш необятното в творба с големината на човешка длан." Единадесет квадратни сантиметра е бил задължителният размер на картините тази година, като много от подалите кандидатури (около 40) са отпаднали от конкурса, поради неспазени технически изисквания.