25 Юли 2024четвъртък17:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЮНЕСКО спасява българската природа

Национален парк Пирин минава под закрилата на международната организация

/ брой: 186

автор:Дума

visibility 1052

От миналата седмица допълнителни 12 000 хектара високопланинска зона в Пирин, с богато биоразнообразие и запазен ландшафт, са световно природно наследство на ЮНЕСКО, съобщи "Дойче веле". С добавената площ територията на защитения парк става 36 000 хектара и на практика обхваща цялата планина без две зони за ски. Национален парк Пирин е в списъка на Организацията на Обединените нации за образование, наука и култура от 1983 г.
Въпреки че българската система от паркове и резервати е от 1931 г. и е сред най-старите в Европа, страната е на предпоследно място по дял на защитени зони - едва 5%. Затова пък е с най-много наказателни процедури в ЕС за унищожаване на биоразнообразието - 12. За сравнение наказателните процедури във всички останали нови членки на ЕС са общо 4.
"ЮНЕСКО спасява от ново ужилване българската природа - казва Тома Белев, председател на Българската асоциация на природните паркове. - Но навикът да се съхранява, а не да се съсипва природа, е загубен", смята той. Експертът дава конкретен пример с бюджета на най-стария парк на Балканите - Витоша. "50 хил. лв. е държавното годишно финансиране за парка. А на Витоша има повече растителни и животински видове, отколкото в цяла Холандия - казва експертът. - Няма развита икономика в света, която да не се стреми към по-висок дял на опазваните територии", продължава Белев. Той уточнява, че правилото е - колкото по-развита икономика, толкова повече природа. В световен мащаб средният процент на съхранявана природа е 12%. Средно за Европа опазваните райони, включително и за европейската част на Русия, е 17%. А всичките страни - членки на Г-20, са обявили 10% от териториите си за защитени. Лидер е Германия с 57% защитени площи, Япония е с 30%. Дори и в новите икономики като Китай и Бразилия, където се предполага, че икономическият растеж е над всичко, природата не е пренебрегната. И защитените зони са с 2-3 пъти по-голям дял от този в България.
Белев смята, че парковете и резерватите у нас са пострадали най-сериозно от строителния бум. Според експерта най-драстичните примери са застрояването на националния парк Пирин със ски зона Банско, опитът за закриване на природния парк Странджа през 2006 г., както и съдебното решение, което заличи защитената местност Камчийски пясъци на брега на Черно море. Тежко пострадала е и Витоша. Частният проект, унищожил част от каменните реки, известни като морените, предвижда почти осемкратно разширяване на площта на съществуващите ски писти край Алеко. А заплахата от незаконно застрояване не е преминала.

Приеха на първо четене актуализацията на бюджета

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 140

Властта изтегли още 200 млн. лв. нов заем

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 140

В Румъния влезе в сила данък лукс

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 140

Болести по животните дебнат на границата с Турция

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 140

Провал на реформата за абортите в Полша

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 140

Забраниха Хамбургския ислямски център

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 140

Не носете ножове в Гърция

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 140

Накратко

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 140

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 405

/ брой: 140

За казуса "Ненчев"

visibility 424

/ брой: 140

Враждата Баку-Париж

автор:Юри Михалков

visibility 382

/ брой: 140

Гавра

автор:Барбара Пейчинова

visibility 371

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ