11 Ноември 2024понеделник17:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Йон Салищяну - едно от големите имена на новата румънска живопис

/ брой: 240

автор:Огнян Стамболиев

visibility 1657

Румънският национален музей на Долния Дунав със седалище в град Калараш гостува на Русенската градска галерия с изложба на акад. Йон Салищяну (1929-2011), едно от значимите, представителни имена на съвременната румънска живописна школа. (А според световната критика тя е сред най- интересните в Европа.) Възпитаник на бележити творци и педагози в Букурещката художествена академия "Николае Григореску" (професорите Жан Стериади, Адам Балцану и Самуел Мюцнер, последният е ученик на Клод Моне в Париж!), той работи през целия си живот като преподавател там и обучава няколко поколения млади художници. Творец с голяма международна известност, впечатляващ брой награди, отличия, високи звания (с три персонални музея в Румъния, Китай и Франция!), той е отдавна познат и на нашата публика от експозициите си в София, Русе и Габрово през 70-те и 80-те години и с голямата си награда от Триеналето в столицата през 1996 г., следвано и от изложбата му на "Шипка" 6 през 2001-а.
Чрез тази изложба, включваща 52 негови работи, кураторите, неговата дъщеря,  италианистката от Букурещкия университет Оана Салищяну, и директорът на Музея на Долния Дунав,  археологът д-р Мариан Нягу, имаха амбицията да го представят - пълно и мащабно, в еволюцията му от експресионистичното към определено абстрактното. От първите му зрели работи от 60-те и 70-те години до последната му, предсмъртна картина, озаглавена "Камъни и Вечност", един шедьовър на абстрактната живопис.
Пейзажи, композиции, портрети, натюрморти, колажи върху платно и хартия, предимно с акрил, предпочитан от него пред маслото, особено през последните десетилетия от живота му - "защото не обичаше да чака съхненето на маслото. Картините му се раждаха спонтанно и бързо. Разбира се, преди да хване четката, той ги обмисляше дълго..." , сподели дъщеря му!. От експозицията се вижда, че Йон Салищяну е безспорен майстор във всички жанрове. Поет в живописта, определено хармонична личност. Уверено борави с мотиви от форми и цветове, като ги въвлича в една, привидно свободна, но добре обмислена игра на елементите. Повечето от работите му излъчват ведро, спокойно настроение, в което няма тъжни и мрачни моменти, а по-скоро лирика и хумор, като вибриращите цветове и експресивни символи създават впечатлението за форми и мотиви от Космоса. Чудесен е цикълът му "Непознатите планети"!
Всъщност, през последните години той създава поредица от тематични цикли, чиито оригинални заглавия говорят сами за себе си: "Готически фронтони", "Лица", "Вибрацията на водите", "Редът на планетите", "Архитектура на мисълта", "Топли геометрични форми", "Врати". И всичко това - при една неповторима, очарователна игра на свободно плуващи цветове и форми в откритото пространство на картината.
 

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 487

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 431

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 701

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 350

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 367

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 341

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ