18 Октомври 2024петък14:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Познаваме ли ги?

Тъмната стихия на природата

/ брой: 232

автор:Милчо Андреев

visibility 3244

За българския ловец дивата свиня олицетворява тъмната и страховита сила на природата. Глиганът е достоен противник, и това никой не трябва да забравя. В биологично отношение дивата свиня е единственият представител на непреживните двойнокопитни животни из нашите гори. Сивокафявата и до чернокафява четина лете е по-светла, отколкото през зимата.
Характерна особеност на дивата свиня е конусовидната глава. Тя е голяма и заема една трета от цялото тяло, като тилът е издигнат високо нагоре, а муцуната завършва с рило. В рилото се намира кост, която го прави толкова твърдо, че дивата свиня с него може да изравя големи дупки, даже и в много твърда почва. Очите са малки, скрити дълбоко в орбитите и покрити със снопче четинки. Това позволява на дивата свиня свободно да се движи из горските гъсталаци и свободно да рови земята, без да си затваря очите. Ушите са черни и стърчат нагоре. Шията е къса и дебела, не се отделя рязко нито от главата, нито от тялото. Поради това тя държи главата си ниско към земята и мъчно се извива настрани. Предната част на тялото е много по-силно развита, защото по плещите, между кожата и месото се развива една особена вроговена тъкан - слин, която достига до 3 см дебелина. Тази вроговена тъкан е щит, благодарение на който животното понася по-леко ударите и хапенето на противника по време на лютите борби, които стават през брачния период между мъжките.
Дивата свиня е нощно животно. Обикновено през деня спи или почива в удобни и добре запазени от неприятелите места из храсталаците или из тръстиката по горските блата. По размерите на леглото може да се съди за големината й. Предполага се, че избирането на място за дневната почивка е във връзка със състоянието на времето. Ако е хладно, животните избират по-слънчеви места, ако е топло, предпочитат да са на хлад, в някое по-засенчено място.
Като се стъмни, дивата свиня излиза от скривалището си, за да си търси храна. Тя яде всичко - растения, жълъди, кестени, корени от различни растения, яйца от някои птици. С ровенето си помага за заравянето на много семена, за разрохкването и наторяването на почвата и унищожава намиращите се в земята вредни насекоми, личинки и какавиди. Понякога излиза от гората и напада близките жита и зеленчукови градини, където причинява значителни повреди. За да предпазят посевите си от дивата свиня, на някои места стопаните използват един много прост начин. Те забиват в земята на няколко места край нивата пръчки, дълги 50-60 см, разцепени на върха, и в цепнатината се поставя парче плат, напоен с петрол. Тези стопани твърдят, че дивите свине, елените, козите и даже зайците не нападат така завардените посеви.
Когато дивата свиня търси храната си нощем, тя е много предпазлива и при най-слабия шум или подозрение се измъква тихо и изчезва от това място.
Слухът и обонянието на дивата свиня са силно развити и тя може да долови отдалеч и най-слабия шум, и най-лекия мирис. Ако бъде нападната от кучетата на ловци, тя дълго и добре се брани. Плува много добре и често така бяга от неприятелите си.
Брачният период на дивата свиня започва в края на ноември и декември, но според състоянието на времето на отделни места може да започне и по-рано или да продължи чак докрая на февруари. Завладяването на женската става с кървави борби между мъжките. Те си нанасят тежки и дори смъртоносни рани.
Дивата свиня може да ражда преди да достигне зряла възраст. Затова свине на година и половина могат да дават потомство. След 18-20-седмична бременност по-младите диви свине раждат обикновено от 4 до 6 малки, а по-старите - от 10 до 12 малки. Малките придружават майка си цяла година, а понякога и повече. Козината им е нашарена със светли надлъжни ивици. Към края на първата година тя става по-червеникава. Надлъжните светли ивици на малките се изгубват още при първата смяна на козината.
През първата си година дивата свиня достига на тегло между 25 и 40 кг; през втората - между 50 и 70 кг; през третата - между 80 и 100 кг, а през четвъртата - от 100 до 125 кг. Убивани са и диви свине, тежки до 150-200 кг и повече.
Смята се, че дивата свиня живее средно около 20 години. Мъжките живеят усамотен живот, особено като застареят, макар че дивите свине обичат да живеят в стада.
 

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 293

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 243

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ