19 Март 2025сряда09:42 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

В разгара на грипа лекарства изчезнаха от аптеките

Министерска заповед забранява износа на определени медикаменти до 20 февруари

/ брой: 21

автор:Дума

visibility 13755

Противогрипно лекарство под формата на суспензия за деца в момента липсва, но то може да бъде заменено с други подобни. Липсват и антибиотици, но не са незаменими. Това коментира председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Той поясни, че заболяемостта от грип в момента е много висока и потреблението на лекарства е много голямо.
"Към момента липсват 388 лекарства по лекарско предписание в аптеките. От тях се изнасят 108", каза Костов. По думите му делът на реекспорта леко е намалял.
В групата на лекарства за кръв и кръвотворни органи липсват 61 препарата - основно антитромботичните и антихеморагичните. "Някои от тези лекарства са незаменими. В България основно продължават да липсват оригинални лекарства. Просто оригиналните лекарства имат регистрации във всички европейски държави, тоест много по-лесно се изнасят, само се преопаковат и имат формирано голямо търсене през годините", обясни председателят на асоциацията.
"Тотално липсващите лекарства са 19 към днешна дата, от които 9 са потенциално интересни за износ. "Те са забранени за износ в момента, но по принцип са изнасяни преди забраната и биха били изнасяни, ако тя падне. За нервната система липсват 52 лекарства. Липсващите лекарства попадат в твърде много фармакологични групи - засягат много голям брой болни хора", каза Костов.
ДУМА припомня, че една от последните заповеди на служебния министър на здравеопазването Галя Кондева бе за забрана на износа на определени лекарства, за да бъдат осигурени достатъчни количества за нуждите на българските пациенти. Това са 9 продукта от групата "Инсулини и аналози", два от групата "Инхибитори на натриево-глюкозния ко-транспортер 2", един от групата "Противовирусни моноклонални антитела", както и продукти от групата "Антибактериални лекарствени продукти за системна употреба" с международно непатентно наименование Amoxicillin, clavulanic acid и Azithromycin. Срокът на действие на тази заповед е от 21 януари до 20 февруари. Тя бе изготвена след анализ на данни от Изпълнителната агенция по лекарствата, Регионалните здравни инспекции и притежателите на разрешение за употреба за доставени и налични количества от посочените лекарствени продукти и е направена справка в Националната здравноосигурителна каса за потреблението им и броя на здравноосигурените лица.

Държавата ще регулира цените на 22 хранителни стоки

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 50

Годишната инфлация в България скочи до 4%

автор:Дума

visibility 1855

/ брой: 50

За 10 години хлябът е поскъпнал двойно

автор:Дума

visibility 6551

/ брой: 49

Трагедията в Кочани е плод на тежка корупция

автор:Дума

visibility 1209

/ брой: 50

Тръмп ще разговаря с Путин днес

автор:Дума

visibility 2047

/ брой: 50

Накратко

автор:Дума

visibility 3335

/ брой: 50

Снимка на деня - 18.03.2025 г.

автор:Дума

visibility 2756

/ брой: 50

Новите комсомолци

автор:Александър Симов

visibility 3435

/ брой: 50

Глад за справедливост

visibility 3134

/ брой: 50

Напрегната и контрапродуктивна комуникация

visibility 1792

/ брой: 50

Най-необичайните платежни средства в човешката история

автор:Дума

visibility 1503

/ брой: 50

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ