22 Януари 2025сряда04:58 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Темата днес

Как овцете обединиха хората

„Искаме отговори на въпросите си! Искаме да достигнем до истината! Защо няма умрели животни, след като заболяването е толкова опасно?“, настояват протестиращите фермери край Велинград

/ брой: 232

автор:Валентин Георгиев

visibility 2832

"На терен сме и чакаме утре в 6.00 ч. водното оръдие. Спокойствието беше за вчера. Днес призоваваме гражданите за съдействие"... "Готови са всеки момент да започнат. Само чакат хората да се разотидат"..."Най-вероятно ще изчакат да спадне трайно общественият интерес към темата и тогава ще атакуват. Не искат сериозен отпор и твърде голям шум"...
Това е малка част от споделеното в социалните мрежи от хора, които са на място или които активно следят какво се случва с протеста на животновъдите, събрали се край Велинград в подкрепа на местен фермер, чието стадо от над 1700 овце е нарочено за унищожение заради предполагаема чума по дребните преживни животни (ДПЖ). Собственици на стада от цяла България са се събрали там в готовност да бранят поминъка си, независимо от информационната лавина и призивите на институциите да се спазват правилата и директивите, които в случая са безмилостни.

Чумата по овцете бе открита преди седмица, като пробите на БАБХ, изследвани в българска лаборатория, излязоха положителни. Експертите от Агенцията, както и представители на самите фермери, взеха и втори проби, които бяха изпратени паралелно в България и Гърция, като тези, пратени в Гърция, излязоха отрицателни, а тези в България - положителни.
Според последните информации за спора трета проба от стадото овце ще бъде изпратена за изследване в лаборатории във Франция или Германия. В понеделник се състоя среща между животновъдите от петте обекта, които стопанисват стадото, и министъра на земеделието Георги Тахов, на която бе договорено умъртвяването на животните засега да бъде отложено.
„Искаме отговори на въпросите си! Искаме да достигнем до истината! Защо няма умрели животни, след като заболяването е толкова опасно?“. Животновъди и заинтересовани лица отправиха публична молба да се даде гласност на тези и още въпроси към БАБХ, които те не успяват да отправят директно, съобщава регионалният сайт "Искра БГ". Те споделят мотивите си: „Виждаме официалните медицински данни за болестта като протичане – от 3 до 7 дни инкубационен период. Това е периодът, при който животното е заразно, но не дава симптоми. След това има силно изразена симптоматика - висока температура, секрети, обриви и т.н. БАБХ твърдят, че тези животни са лекувани тайно 14-20 дни. Това означава при инкубационен период от 3 до 7 дни, че тези животни са изкарали тайно чума. С всичката симптоматика, с висока смъртност. Смъртността може да достигне 100%, по официални данни. А ние виждаме едно живо стадо - стадото го има и е налично.“
В тази връзка първите въпроси, които искат да отправят, са:
- Как се случва това нещо? Как има живо стадо, което кара или е изкарало чума?
- Какъв е процентът на смъртност при тази болест, защо животните от стадото във Велинград нямат симптоми? Защо не е измряло?
Не виждаме нито едно животно с тези силно изразени симптоми, няма ги, а стадото е здраво, подчертават животновъдите. Те изтъкват, че диагностиката става единствено и само на база взетите проби. Заради това питат: „В кои лаборатории са направени изследванията и дали същата лаборатория ще обработи вторите изследвания?“

Фермерите коментират и твърденията на специалисти от БАБХ, че случващото с чумата по ДПЖ (дребните преживни животни) в Гърция е много сериозно и ако не се вземат мерки у нас, същото ще сполети и българските животновъди. Те споделят, че са се свързали със свои близки, които им разказват, че и там без ясна изразена симптоматика и на база няколко положителни проби се избиват цели големи стада: „Знаете ли какво става в Гърция? Без да има измрели животни и животни с тези симптоми, се избиват големите стада в Гърция. Само по позитивни проби. Взимат позитивни проби масово от големите стада. При една-две позитивни проби от големите стада - избиват цялото стадо и изплащат обезщетения. Тоест това, което се случва в Гърция - да се избива техният добитък, големите стада, в момента се прилага и тук. Навсякъде в региона, чумата е единствено в страни, които са в Европейския съюз, тъй като се изплащат обезщетения и тъй като ЕС изисква тези проби и при позитивна избива стадата. Няма чума в Турция, Сърбия и Северна Македония - при нашите съседи. Само единствено в ЕС се правят тези проби и когато излязат 2-3-4-5 на стадо и избиват стадото.“
По повод твърденията в Гърция, засегнатите стопани у  нас искат да научат точни данни, а именно: колко животни са умрели в резултат на чума по ДПЖ в Гърция? И колко са били евтаназирани? Потърпевшите са пуснали сигнали до омбудсмана и Прокуратурата.
Докарахме държавата до това положение, че никой вече няма вяра в никакви институции. И няма как да е иначе, когато местни структури се изживяват като дерибеи, а БАБХ  влизат в имотите като барети, както ги определи шефът на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите Симеон Караколев. Затова хората не им вярват. Не им вярват, защото са постоянно лъгани и всичко е въпрос на интереси. Всеки е човек на някого, всеки се обажда на някого, всеки има някакви протекции от някого и всичко е за пари. А точно тези, обикновените хора, които движат отрасъла, са оставени на произвола на съдбата.
Чума може и да има, но може и да няма. В това е проблемът - че никой не вярва на пробите, взети от БАБХ, и на резултатите, и това е трупано с години.
А помните ли "чумавите" овце на Ани от Болярово преди 6 години, които раждаха живи и здрави агънца. Още тогава се обсъждаше, че ако овцете са чумави наистина, те раждат мъртъв плод, а не живи агънца. Ани не позволи стадото й да бъде унищожено, "чумавите" й овце родиха няколко поколения оттогава, а Ани осъди БАБХ на всички инстанции до края, когато съдът се произнесе, че не е имало достатъчно данни за наличие на чума и стотици животни в Странджа бяха унищожени, ей така, без причина, но много стада така и не се възстановиха никога повече!


Министърът и БАБХ:
Пробите са 100% положителни, може да пламне целият сектор

Взехме над 300 проби, резултатите са, че те са на 100% положителни, твърди служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов. „Нямаме никакво съмнение нито в първите, нито във вторите проби“.
Той добави, че е бил упълномощен от премиера Димитър Главчев и от Централния епизоотичен съвет да проведе разговор със засегната страна, фермата във Велинград. „Регламентът е категоричен, животните трябва да бъдат унищожени, за да се успокои огнището. Ако не го свършим това, попадаме автоматично под санкцията страната ни да спре да се разпорежда със стоки от животински произход, говоря за овце и кози, и с първични и преработени продукти от тях на цялата територия на Европейския съюз“, обясни Тахов. И обеща, че при унищожаването на животните фермерите ще бъдат изцяло обезщетени съгласно действащата наредба и инструкции. Стопаните своевременно ще получат обезщетението, ще се възползват от допълнителните компенсации и ще могат да възстановят стопанството си до месец-два.
Ако се тръгне към поредно оспорване на резултатите, което не съветвам, имам мандат пробите, които са взети, да бъдат изпратени в Националната лаборатория в Монпелие, лаборатория-майка на целия ЕС, която да се произнесе по тях. Това се прави, за да изчистим всякакви съмнения, каза още земеделският министър. След това ще се изчака до 10 дни за резултатите, след което се изчерпват абсолютно всички възможности.
Според изпълнителния директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински заразата в това стопанство е проникнала преди повече от 14 до 20 дни. "В началото животните са лекувани от трима частно практикуващи ветеринарни лекари. Те са били потърсени от собствениците“, обясни Патарински. По думите му ветеринарите не са поставили правилната диагноза и животните са лекувани за съвсем други заболявания. „След като не са могли да се справят, са потърсили помощта на държавния ветеринарен лекар в Пазарджик. Ветеринарните лекари са били длъжни да сигнализират БАБХ. Поради забавата и това продължително лекуване сме сигнализирали Прокуратурата“, посочи Патарински. И обясни, че тази болест не се лекува и е включена в списъка на особено опасните заразни болести, а мерките са категорично разписани в законодателството.
По думите му тя е особено опасна, тъй като се разпространява между животните и е свързана със значителни икономически загуби, които могат да доведат до ликвидирането на цяло едно животновъдство в дадена страна. Заразата не е опасна за хората, но те са един от най-често разпространяващите я вторични фактори.


Проф. Иван Станков:
Прибързва се с решението за унищожаване на стадото във Велинград

В тази критична ситуация, вероятно фермерите имат основание да продължат да отстояват интересите си и на своите колеги, защото няма ясни клинични признаци за болестта, прибързва се с решението да се ликвидира стадото и по най-бързия начин да се унищожат животните. Това стана ясно от коментара на проф. Иван Станков пред agri.bg, водещ експерт в страната по овцевъдство.
Според него е по-правилно стадото да се изолира и карантинира, да се види ще има ли клинична картина след това и едва когато вече има явни признаци - да се пристъпва към унищожаване.
Още като се погледне стадото, всички животни ще бъдат оклюмали, с наведени надолу глави, настръхнали, с течение от носната кухина, а по-нататък се появява зачервяване и обриви и най-важното - имат много висока температура. Между 10-15 дни може да се достигне до фатален край от момента на заразяване, но понякога може да протече и мълниеносно, казва ученият.
Проф. Станков припомни, че при предишното откриване на болестта у нас нищо не е станало със стадото на Ана от Болярово. Той е твърдо убеден, че и този път ще стане така. Според него това, което е открито - антитела, означава, че или животните са преболедували, или от някакви ваксинации са образувани тези антитела, които имат по-скоро защитна функция, но не е изключено да се стигне и до летален изход.
"Тук има много грешки на БАБХ, на официалните и на практикуващите лекари, защото изоставиха стадата на фермерите, изоставиха контрола и нещата не се получават", коментира Станков.
За него трудно може да се намери изход от сегашната ситуация, ако е подадена информация от ветеринарните власти към Европейската комисия.
Държавата може да бъде с месеци или години в забранителен списък за търговия с продукти от овце. Докато се изчистят животните, ще продължи да се вземат проби и да се изследват овцете в региона.
"Най-тревожното е, че винаги се намират причини - дали ще бъде шарка, чума или нещо друго, за да намаляват животните в страната и не знам докъде ще стигне това. Ние вече сме под критичния минимум за селекцията и за поддържането на популациите. Става дума за различните породи, особено автохтонните породи, които имаме в нашата страна. При всички случаи в тази ситуация има опасност да загубим някои породи овце", каза още проф. Станков, който всекидневно получава обаждания от разтревожени овцевъди и колеги, за които нещата са в критична фаза.
"Трябва да се направи една сериозна изолация, да не се допускат хора в този регион, да не се бърза с  изтребването на животните и да се изчака да се види какво може да се случи", препоръчва той.


Д-р Георги Тодоров, председател на "Буллаб България":
А дали не се разчиства терен за конкуренцията?

МЗХ и нейните служители винаги са били на върха на хранителната верига в търговията с храни. БАБХ е инструментът им за въздействие и КОНТРОЛ (запомнете тази дума) върху всичко, което се яде и пие в страната ни. Тези хора претендират, че се грижат за вашата безопасност, а всъщност са се изкушили отдавна да контролират живота ви и живота на другите. В конкретния случай замисълът е подъл и всъщност простичък. По сигнал се прави проверка - обявява се епизоотична обстановка и се разчиства теренът както за конкуренцията, която вероятно е в добри отношения с БАБХ-специалистите, така и за пасищата, които може да се дадат на други или да станат фотоволтаици.
Изпълнението: Вземането на проби и изпращането им в акредитирани лаборатория с акредитиран показател - детекция на вируса на чумата по дребния преживен добитък.
И тук настъпва колизията – акредитираните лаборатории са собственост на БАБХ, въпреки че следва да са независими. Наличието на акредитирани лаборатории, собственост на контролния орган, е грубо нарушения на Регламент 765.
БАБХ е държавен орган за контрол/надзор на пазара, в чиято
администрация има лаборатория за изпитване. Това е вградено българско административно противоречие с БДС ЕН ИСО 17025, където в точка 5 се изисква независимост на лабораторията.

Фейсбук, със съкращения


Какви са санкциите и последиците от неизпълнение на директивите на ЕС

Ако България не предприеме необходимите мерки за контрол на болестта, това може да доведе до сериозни последици и санкции от Европейския съюз. Какви са те?
1. Финансови санкции: ЕС може да наложи значителни глоби на България за неспазване на задълженията по контрол на заразните болести.
2. Ограничения в търговията: ще бъде наложена забрана за износ на животни и животински продукти от България към други държави членки и трети страни.
3. Икономически последици:
4. Загуба на пазари: неспазването на мерките може да доведе до загуба на вътрешни и външни пазари за българските животновъди.
5. Разходи за контрол на болестите: липсата на адекватни мерки може да увеличи директните разходи за контрол на болестите от националния бюджет.
6. Рискове за общественото здраве и разпространение на болести: непредприемането на мерки може да доведе до разпространение на болестта и други заразни болести, което представлява риск за здравето на животните и потенциално за хората.
България няма право да не предприема мерки за контрол на чумата по дребните преживни животни. Неспазването на тези задължения може да доведе до сериозни икономически загуби, санкции от ЕС и рискове за общественото здраве. Затова е от съществено значение страната да спазва националното и европейското законодателство в тази област.

Доналд Тръмп обяви масова депортация

автор:Дума

visibility 1066

/ брой: 12

Фицо налага вето на помощта за Киев

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 12

Китайският вицепрезидент се срещна с Мъск и Ванс

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 12

Накратко

автор:Дума

visibility 1007

/ брой: 12

Снежен капан

автор:Александър Симов

visibility 1014

/ брой: 12

Неподготвени

автор:Боян Дуранкев

visibility 1028

/ брой: 12

Енергийна зависимост

visibility 1019

/ брой: 12

Мъск и Тръмп няма да ни спасят от фактчекърите

visibility 1024

/ брой: 12

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ