24 Януари 2025петък01:27 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Съдът остави в сила повишените такси на "Йеттел" и "Виваком"

Комисията за регулиране на съобщенията пък отказа да отнеме лицензите на трите телекома

/ брой: 14

автор:Дума

visibility 640

Административен съд София-град отмени незабавното прилагане на заповедите на председателката на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова за спиране увеличението на таксите по абонаментни планове на мобилните оператори "Йеттел" и "Виваком". Това обаче подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в седемдневен срок. Междувременно предстои произнасяне по същество за законосъбразността на самите заповеди.
"Йеттел" вдигна от началото на януари таксите си между 1 и 3 лева. Компанията заяви, че срещу това клиентите ще получат повече минути за разговори, повече мегабити и по-висока скорост в интернет плановете си, макар повечето потребители да недоволстват, че нямат нужда от предлаганите екстри и сегашните им планове напълно ги устройват. Намерението на "Виваком" беше от февруари да увеличи плановете - без социалните пакети, с до 2 лв. заради увеличените разходи за заплати, осигуровки и поддръжка на мрежата. Според Филипова обаче телекомите нямат право на това, тъй като не са получили съгласието на клиентите си.
Според съдебните състави заповедите на Филипова цитират забранени търговски практики, сред които обаче не е и вдигането на таксите. Като аргумент шефката на КЗП е наредила незабавното спиране на повишението "с цел защита на особено важни обществени интереси и да не се допусне накърняване на икономическите интереси на потребителите, които ще бъдат засегнати от посочената нелоялна търговска практика". Съдът приема, че тя е изложила общи мотиви, които биха могли да се отнесат към всеки такъв случай.
Предстои да се види дали КЗП ще обжалва определенията на съда, а на следващ етап трябва да има произнасяне по същество за законосъобразността на самите заповеди.
Така към момента повишението на таксите на "Йеттел" и "Виваком" остава в сила.
Междувременно Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) отказа да образува производство по отнемане на издадените на трите мобилни предприятия разрешения. Поводът за решението са получени писма от Комисията за защита на потребителите (КЗП), която по-рано съобщи, че предлага отнемане на лицензите на телекомите по реда на чл. 232 от Закона за защита на потребителите (ЗЗП). Трите оператора имат различни лицензи за различните си дейности и шефката на КЗП не е посочила кои от тях и на какво правно основание иска да бъдат отнети.
Предложението за отнемане/прекратяване на разрешенията на мобилните оператори противоречи на Закона за електронните съобщения (ЗЕС) и на европейската правна рамка, пишат от КРС. Контролният орган напомни, че отнемане на лиценз на мобилен оператор е крайна мярка. Според комисията поставеният от КЗП потребителски проблем може да се реши чрез въвеждане на възпиращи санкции в специализираното законодателство.


Бивши служители с отворено писмо срещу шефката на КЗП

Бивши служители на Комисията за защита на потребителите (КЗП) изпратиха отворено писмо до президента Румен Радев, премиера Росен Желязков, министъра на икономиката Петър Дилов и политици, с което изразиха дълбоко възмущение от сегашната председателка Мария Филипова, и твърдят, че тя превишава правомощията си я определят като некомпетентна. В писмото те изразяват редица доводи срещу нея, които според тях са „загубили авторитета на инстутицията“. Според членовете на КЗП Мария Филипова ползва КЗП за личен ПР чрез "неверни медийни послания, с които се формират нереални очаквания у потребителите и създаване на хаос на пазара". Сред проблемите е посочено, че огромна част от издадените заповеди на КЗП са отменени от съда заради незаконосъобразност и по този начин допълнително се понижава авторитетът на институцията.

Над 6000 търговци все още начисляват 9% ДДС

автор:Дума

visibility 1557

/ брой: 14

Държавата ще продава ДЦК за още 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 1579

/ брой: 14

Шефът на БНБ няма да дава оставка, ако оглави служебен кабинет

автор:Дума

visibility 1638

/ брой: 14

Освободиха екипажа на „Галакси Лийдър“

автор:Дума

visibility 1854

/ брой: 14

ЕС готов да отговори на митата на Тръмп

автор:Дума

visibility 1569

/ брой: 14

Страсбург отхвърли жалбата на Джорджеску

автор:Дума

visibility 1597

/ брой: 14

Скопие не обмисля забрана на ТикТок за ученици

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 14

Невинни няма

автор:Ина Михайлова

visibility 2347

/ брой: 14

Коя модерност?!

автор:Велислава Дърева

visibility 1523

/ брой: 14

ДЕРТ Лайен за ЕС

автор:Юри Михалков

visibility 1635

/ брой: 14

БСП няма право да е част от пейзажа

автор:Таня Джаджева

visibility 1631

/ брой: 14

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ