Продават ни хляб по-скъп от пържолата
Производителите се оправдават с връщането на 20% ДДС за насъщния
/ брой: 1
В момента хлебопроизводителите просто опипват пазара и пробват да видят какво поскъпване ще може да поеме. Това заяви шефът на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов пред БНТ.
Той направил кратко пазарно проучване преди ден и установил, че поскъпването с 40 ст. за хляб, който тежи само 300 грама, доближава новата му цена до тази на свински врат от най-добро качество. "Оправданията са, че ДДС е вече 20%, а беше нулев до края на миналата година, но когато преди година и половина налогът бе намален, те не намалиха крайната цена. Затова смятам, че те в момента просто опипват и се опитват да разберат доколко ще им мине номерът", каза Иванов.
Въвеждането на 20% ДДС за хляба от 1 януари доведе до осезаем ръст на цената му в почти всички градове на страната.
С около 1/5 повече той вече струва във Варна, показа проверка на БТА. В зависимост от производителя цената на типовия хляб е минимум 1,75 лева. „Добруджа“ може да се купи и за 1,55 лева, като хлябът е 650 грама. Хляб „България“ вече е над 2 лева. Пълнозърнестият е поне 2,40 лева, а цената на специалните хлябове надхвърля 3 лева.
Производителите повишиха стойността още от 1 януари, защото данък добавена стойност бе върнат на 20%, коментира за БТА Димитрина Иванова, директор на завода в Белослав, който е един от най-големите производители в региона. По думите й новите цени не отразяват повишенията на ток, газ, брашно. Според Иванова всички производители се стараят да задържат цените, тъй като това се отразява на потребителите. Според нея по-сериозните надценки слагат търговците и това допълнително натоварва клиентите.
Между 15 и 22% ще бъде увеличението на цената на хляба в Пловдивско след отпадането на нулевата ставка на ДДС. Това коментира за БТА Галин Петков, собственик на магазин за хранителни стоки. Той поясни, че в близките дни ще актуализира цените на артикулите. В друг магазин в Пловдив обаче цените вече са актуални, а поскъпването за крайния потребител е с около 17%, посочи собственичката Пенка Милева. "Днес заредих десет хляба и още не са продадени, но не знам дали това се дължи само на поскъпването", допълни Милева.
Според собственика на пловдивски хлебозавод Лазар Генчев за производителите промяната няма да е голяма. "Свалянето на ДДС на хляба ни накара да си изтеглим още малко оборотни кредити, за да можем да си плащаме всички други неща - ток, вода, материали. Тоест за нас това беше ангажимент. След това всеки месец следваха ревизии, проверки. От това нямаше ефект върху нас като фирми, всичко отиде при клиента. Когато сложим ДДС, него ще го вземе държавата, така че при нас пак нещата стоят по същия начин. Идва си по закон - ние ще работим извън закона, ако не увеличим цената с 20 процента", коментира Генчев. Той даде пример с един от най-търсените продукти на завода, чиято цена от 1,50 лв. ще се вдигне до 1,84 лв., което е точно 20%.
Проверка на bTV в магазините в различни градове показа, че хляб тип „Стара Загора“ от 700 грама поскъпва от 1,60 лв. преди Нова година на 1,90 лв. днес. Хлебопроизводителите, които кореспондентите на телевизията са потърсили, отказват да коментират темата пред камера. Неофициално коментират, че освен по-високият ДДС, разходите им са по-големи заради новите цени на тока и водата.
Няма промяна в цените на хляба и хлебните продукти, които хлебозаводът в Кюстендил доставя на своите контрагенти. Това каза за БТА управителят на най-големия производител в града Росен Алвев. По думите му обаче предстои хлябът да поскъпне с минимум 20% за крайните клиенти заради възстановената ставка на ДДС.
Според магазинерите в града обаче доставната цена на хляба и закуските е повишена с 20%. "Обикновено когато попиташ защо е по-висока цената на каквото и да било, казват "всичко се вдига". Не ти дават конкретни обяснения", поясни за БТА Росица Спасова, управител на семеен хранителен магазин. Тя допълва, че надценката, с която продават продуктите в магазина, не е увеличена.