В София има едва 10 свободни легла за психичноболни
250 българи живеят в психиатриите, но колко болни са навън и дали си пият хапчетата - никой не знае
/ брой: 24
Около 4200 са местата за психично болни в страната. От тях в 12-те държавни клиники са свободни 358 легла, от които 64 - за тежки случаи. За София в момента има 10 свободни, сочи справка на Министерството на здравеопазването. В психиатриите има места, но щом острото състояние на пациент бива овладяно, той се изписва за домашно лечение. След това обаче институциите нищо не правят и затова се стига до такива инциденти.
Това коментира след нападението с нож в София д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатричната болница в Курило. "Изобщо не се говори за система за извънболнични грижи за хората с психични заболявания. В един момент просто ги изписват и оставят близките им, ако ги имат изобщо, да се грижат за тях колкото могат”, д-р Гълъбова.
В същото време обаче от министерството нямат точна бройка на всички пациенти с психични проблеми в България. Липсват достоверни данни за тези болни, потвърди и доц. Владимир Наков от националния център по обществено здраве и анализи. Така или иначе, тези хора не могат да живеят вечно по клиниките, а система за извънболничното обгрижване няма и това е големият проблем, категорична е д-р Гълъбова. В държавните психиатрии в момента живеят около 250 души, пресмята тя. "Да имат родители, за да ги гледат, не стига. В Западна Европа психично болните също имат родители, но съществуват и институции - система за извънболнична помощ, която да се грижи за тях”, добавя д-р Гълъбова. Става дума за специализирани дневни центрове и много психолози. В чужбина съществува отделна длъжност "водещ на случая" - психолог, който отговаря за 10-12 пациенти. Всеки ден им прозвънява или вижда, помага им за сметките, следи как са със здравето - и физическо, и психическо, разказа още психиатърката.
В случая с момичето от столицата лъсва именно този фундаментален за страната ни проблем. Тя няколко пъти е влизала в болница, няколко пъти са й предписвани медикаменти, след овладяване на състоянието е изписвана с препоръчано лечение вкъщи. Но по думите на майката младата жена отказвала да си взема хапчетата и тя нямало как да я накара. Поне 2 години се пият лекарства при подобни състояния, казват лекарите.
"Трябва да се знае дали става въпрос за психоза. Към психическите болести спадат личностните разстройства, психопатиите, зависимостите, паническото разстройство. Но ако е психоза, тя се приравнява към дълготрайните разстройства на съзнанието. По Наказателния кодекс тогава лицето се признава за невменяемо", коментира казуса с нападнатите мъже д-р Гълъбова. Майката казва, че дъщеря й е “освидетелствана”. Но само това нищо не значи, добавят експертите.
ДУМА припомня, че във вторник млада жена наръга с нож трима души. Тя е била задържана и е получила обвинение за опит за убийство. Тя остава в ареста, а днес Прокуратурата ще преценява дали да поиска от съда постоянния й арест, или да бъде настанена в психиатрична клиника за 30 дни за изследвания.