12 Август 2024понеделник18:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Двуезичните деца губят по-малко мозъчно вещество при растежа си?

/ брой: 174

автор:Дума

visibility 2119

Деца и юноши, които говорят повече от един език, могат да достигнат зряла възраст с повече сиво вещество. До този извод стига международен екип, ръководен от учени от университетите в Рединг и в Джорджтаун в САЩ. Статията е публикувана в Brain Structure and Function. Учените обясняват, че преди бе доказано, че двуезичието влияе положително върху мозъчната структура и когнитивните резултати при възрастните, но сегашният анализ показва, че говоренето на повече от един език в детството може да има сходни ефекти и върху развитието на мозъка. Д-р Христос Плиатикас, ръководител на проекта и доцент по психолингвистика и многоезичието в Университета в Рединг, казва, че сивото вещество в мозъка намалява от ранна възраст, но проучването установява, че ключовите области на мозъка показват по-малко такова свиване на билингвите, отколкото едноезичните. Той припомня, че предишни проучвания показали положителния ефект от двуезичието върху сивото и бялото вещество в мозъка на възрастни, но, по думите му, за пръв път виждат сериозни доказателства за тези ефекти и при подрастващи. Сивото вещество се отнася до частите на мозъка, където се намират телата на мозъчните клетки, например около повърхността на мозъка, наречена кора. Бялото вещество се отнася до части от мозъка, съдържащи връзките между мозъчните клетки, което им позволява да комуникират (връзките са бели, тъй като са изолирани с мазнини), обясняват учените. Според тях проучването установило, че билингвите запазват повече сиво вещество по време на мозъчното развитие, а и увеличават бялото вещество, което предполага по-ефективна мозъчна комуникация. И в двата случая ефектите са открити главно в мозъчните области, свързани с изучаването и използването на езици. По думите на д-р Плиатикас насърчаването на двуезичието в детството може да има ползи по-късно в живота.

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 412

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 386

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 407

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 356

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ