12 Август 2024понеделник17:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нито едно решение за мен без мен

Има ли изход батакът в здравеопазването

/ брой: 11

автор:Радко Ханджиев

visibility 2576

Според годишния доклад за здравословното състояние на гражданите на ЕС за 2011 г. България надвишава средната за съюза смъртност по 17 показателя, като при пет причини за фатален изход (болести на кръвообращението; други болести на сърцето; мозъчно-съдова болест; злокачествени образувания; състояния, възникващи по време на бременността и раждането) страната ни е на първо място. От 2012 г. България е в първата десетка по смъртност в света. Според данни на НСИ населението намалява със скорост 112 души на ден.
Тези факти намират научно потвърждение и в излязлата наскоро колективна монография Бяла книга за здравеопазване основано на стойности (изд. БАТМИ, С., 2013, 408 с.) под редакцията на проф. д-р Любомир Иванов - председател на Българската асоциация по обществено здравеопазване и член на РС на Европейската асоциация по обществено здравеопазване. Авторите са експерти по здравен мениджмънт с международно признание като доц. д-р Златица Петрова, доц. д-р Георги Иванов, доц. д-р Николай Василевски, доц. Мирчо Вуков, д-р Румен Петков, д-р Невена Иванова, д-р Иван Букарев, д-р Любомир Киров, доц. инж. Донка Димитрова, инж. Силвия Петрова и маг. фарм. Йорданка Вълчева. Те бият тревога за нарастване на рисковите фактори за отключване на хронични незаразни болести (ХНБ) в България. Категорични са констатациите им, че:
* Социалните детерминанти на здравето влияят за влошаване на демографската структура на населението (с. 18);
* Силният стрес е един от механизмите за незадоволителното здравно състояние на нацията (с. 156);
* Глобализацията усилва риска от тези болести (с. 329).
* Обстойно са изведени рисковите фактори за отключване на ХНБ в България (с. 339 и сл.), най-значими от които са социалните условия (с. 332).
Доказана е връзката между социално-икономическите фактори на здравето и заболяванията (с. 334), както и връзката на тези фактори с нарастващата смъртност сред населението (с. 334 и сл.). Авторите са категорични, че "намаляването на главните фактори на риска за ХНБ, а не толкова предоставянето на здравни услуги, може да доведе до намаляване на смъртността" (с. 331).
"Хората имат право на максимално безопасни и укрепващи здравето жизнени условия в социален, икономически, физически, емоционален и юридически план", е тревожното заключение на студията на доц. д-р Никола Василевски (с. 386).
В действителност авторите на Бялата книга алармират срещу погазването на неотнимаеми права, разписани в глава Втора на Конституцията на РБългария. А това са правото на всеки български гражданин на достъпна медицинска помощ, на безплатно медицинско обслужване, на здравословна и благоприятна околна среда в съответствие с установените европейски стандарти и норми.
Остро критикувайки неадекватната роля на държавата, загубата на морал, корупционните практики, абсурдността на клиничните пътеки, разпиляването на средства и други пороци на т.нар. здравна реформа, авторите същевременно компетентно и убедително посочват решенията, които трябва да се вземат, за да се гарантира устойчива и отзивчива здравна система:
- транслационна и персонализирана медицина;
- плуралистичен здравноосигурителен модел;
- интегрирани профилактика и обслужване;
- правото на пациента: "Нито едно решение за мен без мен!";
- иновативна култура - е- и m-здравеопазване;
- система за отчитане на медицинските грешки;
- прозрачност и етични практики;
- иновативни методи на финансиране;
- заплащане според квалификацията и резултатите;
- конкуренция "позитивна сума", основана на стойности, и др.
Проблемът с факторите извън сферата на здравеопазването, които са рискови за отключване на ХНБ, отдавна е в центъра на вниманието на световната здравна общественост. Нарастващата тревога от състоянието на проблема мотивира Генералната асамблея на ООН в Ню Йорк да приеме съответна резолюция през септември 2011 г. (с. 327).
Нашето правителство също реагира. Преди месеци бе приета национална програма, съгласно която превенцията, ранната диагностика и осигуряването на здравословна среда за живот са заложени като основни средства за противодействие на хроничните незаразни болести. Но дали това е достатъчно? Бялата книга предлага цялостни конструктивни решения за изход от кризата на системата на здравеопазването. Остава само те да бъдат прочетени и приложени на практика.

 

Британският премиер Стармър с писмо до Зафиров

автор:Дума

visibility 0

ИПИ: В 22 общини няма работеща аптека

автор:Дума

visibility 263

Геомагнитна буря удари Земята

автор:Дума

visibility 288

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 265

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 278

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 263

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 275

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ