Брюксел с двоен подход към митата
Илон Мъск призова Доналд Тръмп да преразгледа новите налози, след като състоянието му падна под 300 милиарда долара
/ брой: 66
Еврокомисията подхожда едновременно миролюбиво, но и твърдо към новите мита на президента Доналд Тръмп. "Предложихме нулеви мита за промишлените стоки, както сме направили с много наши търговски партньори, и държим предложението си на масата“, се посочва в съвместно изявление на лидерката на ЕК Урсула фон дер Лайен и премиера на Норвегия Юнас Гар Стьоре, който е на посещение в Брюксел.
„Но също така сме готови да отговорим с контрамерки и да защитим интересите ни“, предупреди Фон дер Лайен. Ако нулевите мита бъдат отхвърлени, ЕК предложи ответни мита от 25% за редица американски стоки, гласи документ, на който се позовава „Ройтерс“, цитирана от БТА. Митата върху някои стоки ще влязат в сила на 16 май, а за други - на 1 декември, пише в документа. Стоките включват диаманти, яйца, колбаси, птиче месо и др. Контрамитата върху бадемите и соята ще влязат в сила на 1 декември. Бърбънът, виното и млечните продукти бяха премахнати от първоначалния списък. ЕК бе предвидила 50% мито за бърбъна, но Тръмп заплаши с 200% ответни мита за алкохола от ЕС. Заплахата стресна Франция и Италия, които разчитат на винарската си промишленост.
ЕС вече затегна съществуващите защитни мерки за стоманата на 1 април, за да намали вноса с 15%. Комисията обмисля квоти за внос за алуминий. Държавите членки трябва да гласуват контрамерките на 9 април.
Обхватът на новите мита засяга износ от ЕС за САЩ на стойност 380 млрд. евро, уточни еврокомисарят по търговията Марош Шефчович.
ЕС ще трябва да купува енергия от САЩ, за да компенсира търговския си излишък, заяви Доналд Тръмп. Той добави, че така САЩ "могат да направят 350 млрд. долара за една седмица".
Почти 70 държави предложиха на САЩ преговори за смекчаване на митата, които могат да продължат до юни, обяви американският финансов министър Скот Бесент.
Милиардерът Илон Мъск, който ръководи новото Министерство на ефективността, се е обърнал лично към Тръмп да преразгледа митата, но без успех, пише „Вашингтон пост“. Агенция „Блумбърг“ добавя, че състоянието на Мъск е паднало под 300 млрд. долара, защото новите мита засягат най-вече неговия вътрешен кръг.