15 Септември 2024неделя12:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Боец - и в политиката, и в науката

/ брой: 262

автор:Дума

visibility 2088

Димитър КОЛЧЕВ

...Младежът Тодор Къдрев избягал от казармата, като взел и карабината със себе си. И се присъединил към Еленския отряд на Горнооряховската партизанска бригада...
"От постоянните преходи - разказваше ми Тодор - все бях недоспал. Спях ходом. Прекрача с единия крак, стъпя и заспивам за секунди, а като вдигна крак да прекрача - събуждам се... При един такъв преход се претъркулих от високия бряг, та в реката..."
Подир Девети септември Тодор Къдрев, едва успял да се види с родителите и близките си, заминал за фронта като пехотинец в Първа българска армия. И така до Будапеща. От студуванията като партизанин и на фронта заболял от болестта на Бехтерев, но след упорита гимнастика и лечение с билки успял да пребори заболяването.
Записал се да учи агробиология. Завършил с отличен успех специалността година по-рано от състудентите си. На тях им направила впечатление изключителната скромност на техния колега. Хранел се в трапезарията и неведнъж отстъпвал своята порция на по-гладните. С готовност помагал на колегите преди изпитите или по време на лабораторните упражнения. Обичал да общува с тях, съветвал ги.
Способността на Тодор да вниква в хората била вродена от детските му години. Тогава помагал на родителите си във всичко. През пролетта на 1955 г. Тодор Къдрев сключва брак с пазарджиклийката Надежда Христова. От брака се раждат две деца - Георги и Мария. Надежда е завършила Историческия факултет и имала възможност да направи солидна кариера, но се отказала от нея заради съпруга си.
Семейството наема квартира в кв. "Бузема" в София. В съседна до жилището им къща се намира лабораторията, в която Тодор Къдрев работи върху растенията с радиоактивни изотопи. И така две години. Ангажирани в работа и изследвания, двамата преживяват тежка загуба - от левкемия умира синът им. Надежда и Тодор напускат "Бузема". Къдрев заминава на специализация в СССР. Надежда и Мария търпеливо го чакат. Годината минава, а Тодор се завръща, зарадван от успешния си престой в Съветския съюз.
Станал известен сред научните кръгове, Къдрев скоро получава покана за работа в Канада. Взема и Надежда. След две години в странство се връщат в България. Къдрев е назначен за директор на Института по физиологична екология на селскостопанските растения. В България се ражда вторият им син Тодор.
От 1960-а до смъртта си Тодор Къдрев става професор, член-кореспондент на БАН. Получава многобройни покани за лекции в Брюксел, Амстердам, Берлин. Името му влиза в енциклопедия "Хуско". Става пословичен с честолюбието си. В института работила специализантка, доцент. Искала шефът й да я направи професор. Той обаче отказал, защото забелязал, че в предоставения от нея труд кандидат-професорката била плагиатствала...
След 14-15 часа работа на ден проф. Къдрев често се разхождал със съпругата си. Веднъж, вървейки по улицата, Надежда дочула подмятания по негов адрес, че балтонът му е старичък. На другия ден му купила чисто нов. Проф. д-р Тодор Къдрев го носил до смъртта си, настъпила в резултат на масиран инфаркт на 7 ноември 1998 г. Погребаха проф. Къдрев в гробищния парк на "Бакърена фабрика". Тези, които го познаваха, го запомниха като отдаден на работата си, боец, скромен и истински Човек...

БНБ налага ограничения за жилищните кредити

автор:Дума

visibility 1213

/ брой: 175

Пак отложиха новото изчисление на такса смет

автор:Дума

visibility 1244

/ брой: 175

Забраняват на колекторските фирми да тормозят длъжници

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 175

Пентагонът въоръжава България с ракети

автор:Дума

visibility 1329

/ брой: 175

Напрежение в Германия заради мигрантите

автор:Дума

visibility 1193

/ брой: 175

Русия ограничава износа на уран

автор:Дума

visibility 1242

/ брой: 175

Почина бившият президент на Перу Алберто Фухимори

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 175

Есента на Визионера

автор:Александър Симов

visibility 1878

/ брой: 175

Саботаж на доброто

автор:Юлия Кулинска

visibility 1971

/ брой: 175

Зубрачът Главчев

автор:Юри Михалков

visibility 1814

/ брой: 175

ПП-ДБ-СС взривиха всичко, до което се докоснаха в София

автор:Дума

visibility 1190

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ