18 Октомври 2024петък11:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Писмо от Америка

Да си помогнем със своите си възможности

/ брой: 248

автор:Дума

visibility 842

Д-р Тодор ГАБРОВСКИ

Известно е, че глобалната криза продължава, без да виждаме проблясъци в съживяването на световната икономика.
Досега взетите антикризисни мерки в засегнатите от кризата държави не показват значителни резултати. Именно това налага да се търсят други начини за преодоляване на кризата, която настъпи вследствие концентрацията на значителна част от капитала в ръцете на малък кръг лица, които влияеха на държавната политика в свой интерес.


Това положение неизбежно налага нещо да се промени. Държавата, със своите конституционни възможности, трябва да предприеме мерки в защита на своите интереси. Особено при криза се налага по-справедливо разпределение на капитала с възможните законни средства.
От това следва, че държавата трябва сама да си помогне, но не с получаване на външни кредити, както е досега, а от своите си възможности.
Така в повечето държави бюджетният дефицит постоянно расте, особено в страни като САЩ, Гърция, Португалия и др. Необходими са нови източници от средства за това!
Как може държавата да намали бюджетния си дефицит? Това може да стане чрез вътрешен заем във форма на държавни облигации, които трябва да се закупят от населението за покриване на бюджетния дефицит. Но това може да стане или по доброволна инициатива, което е малко проблематично, или като най-подходящо в случая е да стане по законен път, като се гласува референдум, с който при положителен резултат се задължи всеки от тях да закупи облигации в определения процент според икономическото си положение, за да се покрие бюджетният дефицит. Ако това стане, парите от заема ще се влеят в държавата, която ще ги използва за съживяване на икономиката. Също ще бъде необходимо облигациите да имат по-дълго гратисно време за изплащане на дивидентите, за да може през този период държавата да стабилизира икономиката си.
Посоченият начин за преодоляване на световната криза при голям бюджетен дефицит от международен интерес ще бъде, ако това се извърши в САЩ, където доларът се използва като валута в повечето международни договори. А всички страни имат интерес да се стабилизира доларът, който сега едва се крепи поради огромния бюджетен дефицит.
В заключение се разбира, че този начин за преодоляване на световната криза ще бъде от интерес за всички държави, засегнати от кризата, с повишени размери на бюджетния си дефицит.
Да се надяваме, че този въпрос ще бъде обект за обсъждане от международното общество.

* Авторът е член на Съюза на учените в България, удостоен е с почетния знак на Съюза на юристите в България, награден е с орден "Св. св. Кирил и Методий" - първа степен, член е на Американския РЕН център в САЩ


 

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 27

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 29

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 27

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 28

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 27

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 24

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 28

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 17

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 26

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 28

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ