17 Септември 2024вторник07:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

Черна точка се белее...

/ брой: 206

автор:Ева Костова

visibility 1535

Когато няколко човека гледат в една посока, няма гаранция, че виждат едно и също. Това правило с пълна сила може да се отнесе към поредния многочасов Национален съвет за тристранно сътрудничество. Говорилня, където бизнесът, синдикатите и правителството не постигнаха единодушие по предложените от властта проекти на държавен бюджет за 2021 г., както и на тези за Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса.

Едва ли е изненадващо, че синдикатите и едрият бизнес дадоха подкрепата си, макар и с някои забележки. Останалите работодателски организации или открито не подкрепиха текстовете, или се въздържаха.

КНСБ ласкаво прегърна проектобюджета за догодина с аргумента, че е нечувано щедър и добър със заложени близо 4,4 милиарда лева в повече като разходи - 1,2 млрд. отиват за персонал, в образованието има 820 млн. повече, в здравеопазването - 680 млн., а за социално осигуряване, подпомагане и грижи - около 2,3 млрд. лв. повече от тазгодишните. Гарнирано с бурни синдикални адмирации за бонусите, помощите и прочие, които ще се дават на калпак, без подоходен тест.

От бизнеса алармираха, че с актуализацията на бюджета за тази година и с проекта за догодина се формира огромен дефицит от 10 милиарда лева.

И поставиха под съмнение ефективността на разходите. Особено на тези в социалната сфера.

Основната критика на работодателите към проектобюджета за догодина е, че в него липсва най-същественото - реален ангажимент към бизнеса. Най-яркият пример е надлъгването със социалния и финансовия министър дали е осигурено или не финансиране за прословутата мярка 60/40 за запазване на заетостта през 2021 г. Защото сметките сочат, че рекламираните от министър Деница Сачева 300 милиона лева за целта всъщност не са заделени за догодина, а с тях ще се разплаща на фирмите за дейност до края на тази година. 

Прав е президентът Румен Радев, че правителството предлага разоряващ бюджет и огромни харчове без цели, без план, без ясни процедури, без обосновка за резултатите от тези харчове. Колкото и вицепремиерът Томислав Дончев да се постара да внуши в отговор, че правителството не определя като разточителен бюджета и че в тежки времена, когато се натрупват пандемична, социална, икономическа криза, единственият, който може да помогне, е държавата. Красиви думи, които обаче звучат като лозунг без покритие.

Къде спа същата тази държава през почти цялата 2020-а? Бюджетът за догодина не е нищо повече от предизборно развързване на кесията. Само дето за следващото управление се залага минно поле от политики и харчове - като се почне от бонусите на пенсионерите, та се стигне до детските помощи и добавки без подоходен критерий. Обявени като "временни", само за изборната 2021 г., подобни мерки са истински капан. Защото, както казват икономически експерти, рискуват да се превърнат в постоянни през следващите години и да застрашат дългосрочната фискална устойчивост.

Оправдава ли целта средствата? Черна точка се белее в близката далечина...

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1772

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 663

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 908

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 963

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 555

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ