16 Юли 2024вторник00:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

51 акварела от колекцията на ХГ "Никола Маринов"

/ брой: 18

автор:Дума

visibility 1631

"51 акварела от колекцията на ХГ "Никола Маринов" са подредени в галерия "Индустриална 11" (ул. "Индустриална" 11, бивш Хладилен завод, до Сточна гара), организатор на изложбата, заедно със  Съюза на българските художници и ХГ "Никола Маринов" - Търговище. 
Изявата е втора поред от цикъла изложби "Шедьоврите на българските галерии", иницииран и осъществяван от галерия "Индустриална 11". Експозицията ще продължи до 12 февруари.
ХГ "Никола Маринов" е създадена като Художествен отдел към Историческия музей през 1959 г. По повод 1300-годишнината от основаването на българската държава през 1981 г. галерията се пренася в специално построена за целта сграда и оттогава разполага с 3000 кв. м експозиционна площ, а фондът й включва общо над 3000 творби - живопис, графика, скулптура и приложно изкуство.
ХГ "Никола Маринов" е единствената в страната, която е специализирана в събирането, съхраняването и експонирането на акварел. Притежава колекция от около 1000 акварелни творби, от които може би най-голямата сбирка е на проф. Никола Маринов - от 97 произведения.
Творби от чуждестранни художници се закупуват при участието им в традиционния международен пленер за акварел "Никола Маринов" след подбор. В момента броят на тези работи е над 400 от 250 художници от Швейцария, Швеция, Израел, Германия, Унгария, Русия, Сърбия, Гърция и др.    
Списъкът на български творци е дълъг. В  богатата палитра са имена като Дечко Узунов, Найден Петков, Георги Баев, Георги Божилов-Слона, Светлин Русев, Васил Вълев, Димитър Чолаков, Ивайло Мирчев, Станислав Памукчиев, Греди Асса и други.
     

 

Хора с ниски доходи ще плащат високи цени на водата

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 132

Онлайн сайтове предлагат дрехи с олово и токсини

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 132

Магистрала "Хемус" поскъпва с милиони

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 132

Гореща вълна и пожари обхванаха Балканите

автор:Дума

visibility 895

/ брой: 132

Германия удължава граничните проверки

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 132

Италия освободи индийци, работили като роби

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 132

Преустановиха преговорите за примирие в Газа

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 132

Дано се замислят!

автор:Таня Глухчева

visibility 909

/ брой: 132

Квантов ВИП

visibility 818

/ брой: 132

БСП даде заявка да бъде гарант на Конституцията

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 132

В очакване на Конституционния съд

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ