16 Октомври 2024сряда23:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Извор на скандали

/ брой: 234

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1667

Евгени ГАВРИЛОВ



През ранната пролет на 1997 г. държавата бе управлявана от служебното правителство на Стефан Софиянски. С едно от своите решения то одобри споразумение с Германия за отпускането на безвъзмездна помощ от 10 млн. марки, които трябваше да послужат за създаването на банка, специализирана в кредитирането на малкия и средния бизнес. С тези пари след две години се появи Насърчителна банка, която по-късно бе прекръстена в Българска банка за развитие. В нея държавата има 99,99% от капитала. В началото банката се контролираше от Министерството на финансите, след това - от Министерството на икономиката, а в момента - от Министерството на иновациите и растежа.
През последните години ББР претърпя своеобразна мутация, не само с името. Тя се превърна от малка в средно голяма банка за българските стандарти, като активите й се изчисляват на около 3 млрд. лв. Освен в мутант, тя се превърна и в постоянен извор на скандали.
По устав банката трябва да подпомага стартиращи, иновативни и експортно ориентирани предприятия, да инвестира в публично-частни проекти и в изостанали региони. Какво обаче е реалното положение с клиентите на ББР? Преди година стана известно, че "Роудуей кънстракшън" е сред ВИП-клиентите на ББР със заем от 150 млн. лв. Този заем държавната банка е дала на "Роудуей кънстракшън", за да купи малката фирма "Пътстройинженеринг" АД със седалище в кърджалийското с. Груево и чийто предишен собственик е бизнесменът Румен Гайтански-Вълка. Условията по връщането на заема се оказаха доста съмнителни заради гратисното плащане на главницата, изместено в края на падежа през 2029 г. Освен това големият заем е обезпечен едва 10 на сто.
По закон ББР няма право да кредитира няколко определени групи юридически лица, като спортни и неправителствени организации, влючително политически. Само преди три години години обаче това предизвика скандал, защото фирми, свързани с Георги Гергов, получиха 31,8 млн. евро заеми от единствената държавна банка. По закон ББР няма право да кредитира и фирми с неизвестен краен офшорен собственик. Това ограничение също се оказа заобиколимо - от 2014 г. банката работи с "Булгартабак холдинг", който бе приватизиран от австрийска фирма с неизвестен лихтенщайнски собственик.
После едно от служебните правителства извади информация, че кредити за 1,4 млрд. лв. са дадени само на 8 фирми, за да признае в наши дни сегашното ръководство на ББР, че около 300 млн. лв., или близо една четвърт от тях, няма да бъдат върнати. Причината е, че фирмите са получили евтините заеми почти без обезпечения.
Отдавна е ясно, че не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава. До нищо не доведоха и проверките на ДАНС и прокуратурата. Както се казва в подобни случаи, пито - платено, виновни няма.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Еврото ни трябва, колкото тумор в мозъка

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 197

Световният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 197

БДЖ планира повече връзки между Северна и Южна България

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 197

ЕК с нови правила за мигрантите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 197

Ескалира напрежението между Сеул и Пхенян

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 197

Дипломатическа война между Индия и Канада

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 197

Накратко

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 197

Да се ядосаме!

автор:Юлия Кулинска

visibility 833

/ брой: 197

Знаем проблемите, имаме експертите и решенията

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 197

Аз съм десницата на левицата!

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 197

Опит пореден

автор:Евгени Гаврилов

visibility 835

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ