12 Февруари 2025сряда00:20 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Измамната работа

/ брой: 164

автор:Аида Паникян

visibility 5518

Много пари отивали за пенсии. Но пенсиите на болшинството пенсионери са ниски и едва стигат за основни храни и за сметките.  
Комай пак сме пред поредната пенсионна реформа. Тя неминуемо ще се отрази на предстоящите пенсионери, но и с груба сила ще се стовари над настоящите. Същите, които тихо и незабелязано, повече от 30 години, носят товара на "прехода", отнесени от "вятъра на промяната" и положени от него между ударите на поколението на родителите си и поколението на децата си. Същите, които с български заплата плащаха обучението на децата си в чужбина и заработваха пенсиите на родителите си. Същото "средно" поколение (сега - "млади" пенсионери), намаляло драстично от ударите на КОВИД, на инфарктите, инсултите и други болести, които за европейците са лечими, но за българите са смъртна присъда, както е било и през XIX век.
Колко е истинска и колко не, статистиката сочи, че от общо 2 048 732 пенсионери с най-различни видове пенсии, с основни месечни пари до 580.57 лв. са 415 717 души, а с основна пенсия от 580.57 лв. са 395 693. Ситуацията е подобна на язовирите и ВиК-тата у нас - милиони вложения (както модерно да се казва - инвестиции) се правят в тях, но цената на водата се вдига, а  вода все няма и няма.
Днес се умува промяна в пенсионната система, която ще им ореже и жалките 60-70 лв. веднъж годишно осъвременяване на пенсиите. И от това бюджетът щял да спести сума и пари. А за кого се "пестят" тези пари, щом младите продължават да напускат страната и работят за пенсионните системи в други държави, които очевидно са и по-справедливи?
Пенсиите са ниски, защото заплатите са ниски. А те са ниски, защото родният бизнес от 35 години е в етапа на начално натрупване на капитала и (когато дава) дава заплатите в плик. А те са в плик, защото държавата нехае за контрола на спазването на законите.
Измамна икономика. Измамни заплати. Измамни осигуровки. Измамни пенсии и медицински услуги.

Тази година ще бъде въведен в експлоатация язовир "Луда Яна"

автор:Дума

visibility 5322

/ брой: 27

Кредитите с ръст от 14,6% за година, депозитите - с 10,1%

автор:Дума

visibility 5193

/ брой: 27

Обществени поръчки за над 132 млрд. лв. са обявени за 5 г.

автор:Дума

visibility 4878

/ брой: 27

Производството се сви с близо 4%

автор:Дума

visibility 5031

/ брой: 27

"Свободна Европа" и "Гласът на Америка" да бъдат закрити

автор:Дума

visibility 5213

/ брой: 27

Партията на Албин Курти печели вота в Косово

автор:Дума

visibility 5056

/ брой: 27

Президентът на Румъния подаде оставка

автор:Дума

visibility 5214

/ брой: 27

Накратко

автор:Дума

visibility 5315

/ брой: 27

За семки и бонбонки

автор:Аида Паникян

visibility 5222

/ брой: 27

Трудни истини

visibility 5429

/ брой: 27

За положението с тока

visibility 5288

/ брой: 27

Възраждане на БСП като водеща политическа сила!

автор:Дума

visibility 5513

/ брой: 27

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ