17 Октомври 2024четвъртък06:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Пазарна" логика

/ брой: 40

автор:Светлана Велева

visibility 1095

Енергийният регулатор попари надеждите за по-евтино парно. Всъщност не бяха надежди, а логични очаквания. Наскоро "Булгаргаз" обяви, че иска да понижи цената на природния газ за следващото тримесечие с 13,3%. Това според пазарните принципи би следвало да се отрази и на крайните цени на топлинната енергия, защото голяма част от топлофикациите работят с природен газ. Поне досега, когато е имало промяна в цената на синьото гориво повече от 5%, това се отразява и на цените на парното в същата посока. Но при нас пазарната логика е все наобратно.
Шефката на регулатора е категорична, че понижение на цените на ток и парно за крайните потребители няма да има. Икономиите от намалените цени щели да отиват при топлофикациите, за да бъдат компенсирани за дълговете, които имат. Сметката отново ще я плащаме ние. Но и това не е изненада. Дотук политиката на кабинета и новия състав на ДКЕВР следва неотменно тенденция на защита на интересите на монополите, липса на реформи и нула защита на гражданите.
Въпреки заявките, че енергетиката е един от секторите с най-много дългове и най-наложителни  реформи, такива досега не се направиха. Или поне не в посока балансиране. Единственото, което се прави, е, че се взима от най-слабия и уязвим по веригата - крайния потребител, за да се даде на монополи - ЕРП-та, топлофикации и т.н. Спрямо един от балансьорите на сектора - ВЕИ, не се предприе нищо за пазарно регулиране. Спрямо другия основен дисбалансьор - американските централи, не се предприе нищо.
Уж се водят преговори, но при условия, които самите централи диктуват, поставяйки безумни изисквания - ако все пак намалят цените, на които продават, разликата да им се върне след 5 години. Шефката на ДКЕВР отсече, че дори да намалят цените си, които именно се сочат за причина за дълговете на НЕК и поскъпването на тока, това няма да понижи цената на електроенергията за крайния потребител. Така на практика дълговете на НЕК, натрупани основно заради в пъти по-скъпия ток, продаван от ВЕИ и американските централи, както и заради несъбрани милиони от нарушенията на ЕРП-тата, ги плаща потребителят с по-висока цена на тока. Сега и за дълговете на топлофикациите ще плаща. Явно джобът на потребителя е панацеята - заместител на лиспващите реформи. Той единствен няма да усети нищо от никакви намаления. Но пък, ако някой на изхода на енергийната верига вдигне цените си, то за потребителя те ще скочат веднага, и поне двойно. Пазарна "логика". Да не забравяме, че точно тя, а именно - крайно неясното формулиране на цените в енергетиката, "взе главата" на предишния кабинет Борисов. Точно на 20 февруари.





 

Еврото ни трябва, колкото тумор в мозъка

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 197

Световният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 197

БДЖ планира повече връзки между Северна и Южна България

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 197

ЕК с нови правила за мигрантите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 197

Ескалира напрежението между Сеул и Пхенян

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 197

Дипломатическа война между Индия и Канада

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 197

Накратко

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 197

Да се ядосаме!

автор:Юлия Кулинска

visibility 833

/ брой: 197

Знаем проблемите, имаме експертите и решенията

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 197

Аз съм десницата на левицата!

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 197

Опит пореден

автор:Евгени Гаврилов

visibility 835

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ