17 Октомври 2024четвъртък06:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Още по темата

Неизвестна ли е съдбата на костите на Раковски

/ брой: 96

автор:Дума

visibility 1476

В бр. 76 на в. ДУМА от 2 април т.г. под заглавие "Незабравим учител" авторът Богомил Колев публикува чудесна статия по случай 190-годишнината от рождението на Г.С. Раковски. В заключението си обаче пише, че след смъртта му на 9 октомври 1867 г. по-късно костите му са пренесени в София и поставени в хранилището на черквата "Св. Неделя". След атентата през 1925 г. тяхната съдба не е известна.
Съдбата им е известна и е следната. През 1942 г. ковчежето с костите е пренесено в Котел и са съхранявани в черквата "Петър и Павел" до 28 септември 1981 г. С Постановление 46 на Министерския съвет на Република България в Котел е изграден Мавзолей на Раковски, в който на 10 октомври 1981 г. бяха положени костите на патриарха на българската национална революция. Преди това по искане на Котленския общински съвет беше възложено на директора на Института по експериментална морфология при БАН ст.н.с. д-р Йордан Йорданов идентификация и обработка на костите, както и указания за тяхното по-нататъшно съхранение. Резултатите се оказаха положителни и при спазване на указанията бяха положени в мавзолея.
Днес Пантеонът в Котел се посещава от граждани и ученици от цялата страна, както и от чужденци. Желаещите да се запознаят с всички подробности около обработката и съдбата на костите на Раковски могат да се запознаят с академичното издание на книгата на Йордан Йорданов "Георги Стойков Раковски" от 2004 г.

Стефан ШИВАРОВ
Котел

Еврото ни трябва, колкото тумор в мозъка

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 197

Световният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 197

БДЖ планира повече връзки между Северна и Южна България

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 197

ЕК с нови правила за мигрантите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 197

Ескалира напрежението между Сеул и Пхенян

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 197

Дипломатическа война между Индия и Канада

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 197

Накратко

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 197

Да се ядосаме!

автор:Юлия Кулинска

visibility 833

/ брой: 197

Знаем проблемите, имаме експертите и решенията

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 197

Аз съм десницата на левицата!

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 197

Опит пореден

автор:Евгени Гаврилов

visibility 835

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ