17 Октомври 2024четвъртък11:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Звездното небе през 2012 г.

/ брой: 1

автор:Велиана Христова

visibility 1138

Излезе от печат 58-ото издание на годишния астрономически календар на БАН - "Астрономически календар за 2012 г.". Справочникът, който се ползва от специалисти, от държавни учреждения, от студенти, ученици и любители, съдържа информация за по-забележителните астрономически явления през настъпилата нова година.
Този път календарът е оформен в три части. В първата част са дадени моментите на изгрев, горна кулминация и залез на Слънцето, Луната и планетите, както и информация за лунните и слънчевите затъмнения. Втората част съдържа основни сведения за Земята, Слънцето, Луната и планетите и за техните спътници и пръстени. Това са фундаментални данни, чиито стойности подлежат на непрекъснато уточняване и влизат в сила след обсъждане и приемане на конгрес на Международния астрономически съюз. Поместени са и таблици, които дават възможност на читателя да направи самостоятелно някои справки и изчисления. Календарът съдържа също данни за астероиди и за някои периодични комети, които се очаква да преминат през перихелия на орбитите си през 2012 г., както и подробна информация за метеорните потоци. Публикувани са данни за извънслънчевите планети и за избрани променливи звезди, таблици с данни за мъглявини, звездни купове и галактики, които са достъпни за наблюдение с малки инструменти. Третата част по традиция включва научнопопулярни статии за астрономически обекти и явления.

Какво можем да видим през януари


Традиционно могат да бъдат наблюдавани планетите от Слънчевата система - вечер Венера, Уран и Нептун; през цялата нощ Марс и Юпитер; сутрин Меркурий и Сатурн. Освен тях видими ще бъдат 6 малки планети (астероиди): Церес, Веста, Хебе, Евномия, Латития и Ерос. Известният астероид Ерос на 17 януари е най-близо до Слънцето, а на 1 февруари - до Земята. През първите три месеца Ерос видимо се движи бързо по небесната сфера, като преминава през съзвездията Лъв, Секстант, Хидра и Помпа. Ерос е най-ярък в края на януари - началото на февруари, когато ще е най-близо до Земята. През април и май блясъкът му намалява.
Фаталистите могат да се поуспокоят - нито един от астероидите няма изгледи да се сблъска със Земята през 2012 г., въпреки многото предсказания, че тъкмо т.г. иде краят на света. Тълкуватели на астрономическия календар на маите, на предсказанията на Нострадамус или на древната китайска "Книга на промените" сочат, че краят на света ще настъпи точно на 21 декември 2012 г. Според други анализатори обаче тази дата не бива да се разбира като край на света, а като начало на нов период от човешката история. Астролозите пък вещаят, че на 21 декември 2012 г. планетите от Слънчевата система, както и други големи космически тела в галактиката, ще се подредят в права линия, което ще доведе до сериозни, фатални за Земята промени. Гаданията обаче са едно, науката е друго.
Кометите винаги привличат интереса на любителите астрономи. Т.г. имаме шанса да наблюдаваме едновременно две комети. През първите три месеца на 2012 г. ще се вижда добре кометата Леви P/2006 T1 (идентична с P/2011 Y1) - относително ярка, достъпна за наблюдение с неголям телескоп на вечерното небе. От момента на откриването й през 2006 г. сега тя за пръв път се сближава със Земята. Кометата преминава през съзвездията Риби, Кит, Еридан, Заек и Голямо куче. С неголям телескоп може да се наблюдава и кометата Гарад C/2009 P1, през януари тя изгрява все по-рано и увеличава блясъка си, който е максимален през февруари. Тя преминава през съзвездията Херкулес, Дракон, Голяма мечка, Рис и Рак.

Свръхнова в галактиката М101

Затъмненията

През отминалата 2011 г. затъмненията бяха 6, т.г. предстоят само 4 - две слънчеви (на 21 май и 13 ноември) и две лунни (на 4 юни и 28 ноември). Със затъмненията обаче този път не ни върви - почти няма да можем да ги наблюдаваме от нашата територия.
Първото слънчево затъмнение на 21 май ще бъде пръстеновидно и ще започне от Южен Китай. След това сянката на Луната ще премине през Япония и нататък - на юг от Камчатка в посока САЩ. Второто слънчево затъмнение (13 ноември) ще е пълно. То ще започне от Северна Австралия и ще завърши в Тихия океан по бреговете на Южна Америка.
Първото лунно затъмнение - на 4 юни, ще е частично и от нашата територия няма да се вижда. Второто затъмнение - на 28 ноември, ще се вижда и от България. За съжаление максималното, което може да бъде наблюдавано малко след обяд в този ден, ще е само неголямо затъмнение на северния край на Луната. Естественият ни спътник по време на явлението ще е в съзвездието Телец, вдясно от Юпитер.

 

Еврото ни трябва, колкото тумор в мозъка

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 197

Световният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 197

БДЖ планира повече връзки между Северна и Южна България

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 197

ЕК с нови правила за мигрантите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 197

Ескалира напрежението между Сеул и Пхенян

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 197

Дипломатическа война между Индия и Канада

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 197

Накратко

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 197

Да се ядосаме!

автор:Юлия Кулинска

visibility 833

/ брой: 197

Знаем проблемите, имаме експертите и решенията

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 197

Аз съм десницата на левицата!

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 197

Опит пореден

автор:Евгени Гаврилов

visibility 835

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ