16 Октомври 2024сряда23:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Иво Христов: Изкуственият интелект е етично предизвикателство

Залогът в разработването на изкуствения интелект не е само научен или икономически. Той поставя под въпрос понятия като „личност“, „свобода“ и „отговорност“.

автор:Дума

visibility 1116

„Опасявам се, че и този път науката и индустрията ще поставят законодателите пред свършен факт“, заяви евродепутатът Иво Христов. Той бе единственият български участник в конференцията на Европейския парламент, озаглавена „Обществени перспективи пред изкуствения интелект“.

Форумът, организиран от научния панел на институцията (Science and Technology Options Assessment - STOA), събра водещи учени, артисти и политици около дискусия относно потенциала и рисковете на изкуствения интелект.

Участниците анализираха и образа на изкуствения интелект в масовата култура, който формира както свръхочаквания, така и страхове, свързани с новите технологии.

Според Христов университетите и научната журналистика трябва да изведат дебата от нивото на суеверията, фантастиката и големите очаквания, да го конкретизират, да избистрят понятията и основните дилеми.

„Илюзия е да мислим, че зловредните приложения на изкуствения интелект в някои системи за тотален контрол ще подминат Европа. Системите за социален рейтинг, които са несъвместими с нашите европейски принципи за човешки и граждански права, вече навлизат в банкирането и се използват в отделни предприятия за оценка работата на служителите.

Огромният потенциал и рисковете от прилагането на изкуствения интелект трябва да бъдат дискутирани паралелно, убеден е Иво Христов.

Дискусията е неотложна, защото технологиите вече навлизат и моделират нашата психика и обществата ни.

 

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Еврото ни трябва, колкото тумор в мозъка

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 197

Световният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 197

БДЖ планира повече връзки между Северна и Южна България

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 197

ЕК с нови правила за мигрантите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 197

Ескалира напрежението между Сеул и Пхенян

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 197

Дипломатическа война между Индия и Канада

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 197

Накратко

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 197

Да се ядосаме!

автор:Юлия Кулинска

visibility 833

/ брой: 197

Знаем проблемите, имаме експертите и решенията

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 197

Аз съм десницата на левицата!

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 197

Опит пореден

автор:Евгени Гаврилов

visibility 835

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ