15 Септември 2024неделя14:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Светът е малък

Един опит на "М+М"

/ брой: 81

автор:Николай Коев

visibility 3883

Когато във вторник държиш своя вестник, уважаеми читателю, по всяка вероятност ще има някакви резултати от срещата в Берлин на високо равнище за Западните Балкани. Съмнявам се обаче, че континенталните лидери ще изглеждат много доволни от поредната дискусия, освен на традиционната обща снимка. Защото наред със засегнатите страни и те имат сериозна вина за затягането на политическия възел в нашия регион, за поддържането на замразените конфликти (защо ли?), пък и за все по-отчетливото налагане на европейската конструкция за "център и периферия".

Доста логичен е въпросът защо точно сега, в преддверието на изборите за евродепутати, от Брюксел се сетиха да дадат на Берлин шанса за авторитетен форум по проблемите на по-слаборазвитите държави от западната част на Балканите? И не е ли това опит за компенсация за проспиването на мандата на европейските чиновници и на отиващия си парламент? Но и поредно усилие от страна на Германия и Франция да се превърнат в своеобразни континентални ментори при все по-отчетливото отсъствие на Великобритания, потъваща в тресавището на Брекзит.

По традиция отговорите на тези въпроси са много и различни. Като една от централните теми на срещата се оформят отношенията между Сърбия и Косово и преговорният процес между тях. Лидерите на двете страни Вучич и Тачи, които поеха към германската столица с много дилеми и известни позиции, демонстрират скептицизъм. Самият сръбски президент не скри, че при поканите за форума е приложен селективен подход. Т.е., добре дошли са тези, които ще издекламират, че "Косово е независимо", а възприемащите по-гъвкав вариант, просто си остават у дома. Логично Александър Вучич използва мъглявината за справедливо разрешаване на конфликта с Косово, за да втвърди своята позиция. Той дори издигна традиционен, но въздействащ в стараната му, лозунг за отдаденост в борбата за интересите за Сърбия, който е насочен към опитите на опозицията в страната да експлоатира негативи в управлението на Сръбската прогресивна партия и съюзници.

От своя страна очакваният му главен опонент на срещата в Берлин - президентът на Косово Хашим Тачи, също трудно артикулира заявяваните и от него възможности за промяна на границите между Сърбия и Косово. Явно, осъзнаващ преобладаващата подкрепа за новосъздадената държава, той открито заложи на тандема "М+М" (Меркел и Макрон). И доста директно "изрази надежда" двамата европейски лидери да убедят Вучич да признае независимостта на Косово. 

А и отвъд Атлантика долетя анонс от един бивш помощник на държавния секретар на САЩ за Европа и Евразия (Хойт Браян Ий), който не оценява срещата като решаваща. Но, забележете, според него разделянето на етнически принцип не било правилно. Това е добре, ще кажат преизпълнените с демократични пориви световни ментори. Но дали тази схема е общоприложима, особено в случая с балканската етническа смес, която лесно става и взривоопасна. Да не говорим, че провалената европейска либерална матрица не винаги пасва на нашата си реалност. Независимо че високоплатените ни пратеници в европейските чиновнически институции твърде бързо забравят откъде са тръгнали, чии интереси защитават и граждани на коя страна са "предимно".

Такива мисли ме налегнаха в първия ден от Светлата седмица след Великден, когато подопечните на властта медии ни убеждаваха, че едва ли не цялата държава се е юрнала по екскурзии в чужбина и по СПА дестинации. Е, сит на гладен вярва ли?

   

 

 

БНБ налага ограничения за жилищните кредити

автор:Дума

visibility 1298

/ брой: 175

Пак отложиха новото изчисление на такса смет

автор:Дума

visibility 1350

/ брой: 175

Забраняват на колекторските фирми да тормозят длъжници

автор:Дума

visibility 1020

/ брой: 175

Пентагонът въоръжава България с ракети

автор:Дума

visibility 1434

/ брой: 175

Напрежение в Германия заради мигрантите

автор:Дума

visibility 1296

/ брой: 175

Русия ограничава износа на уран

автор:Дума

visibility 1343

/ брой: 175

Почина бившият президент на Перу Алберто Фухимори

автор:Дума

visibility 1149

/ брой: 175

Есента на Визионера

автор:Александър Симов

visibility 2185

/ брой: 175

Саботаж на доброто

автор:Юлия Кулинска

visibility 2262

/ брой: 175

Зубрачът Главчев

автор:Юри Михалков

visibility 2124

/ брой: 175

ПП-ДБ-СС взривиха всичко, до което се докоснаха в София

автор:Дума

visibility 1278

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ