Левицата с повишено доверие от 8% след влизането в управлението
Близо 70% на сто от българите подкрепят създаването на редовен кабинет
/ брой: 15
"БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" получава одобрение от 8% след влизането в управлението, а председателят на коалицията Атанас Зафиров е на четвърто място по харесване с 12,5%, сочи мониторинг на "Алфа Рисърч". Той е проведен в периода 15-20 януари 2025 г. сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна.
Прекратяването след седем поредни избора на политическата криза и отпушването на хоризонта за преследване на по-дългосрочни обществени цели обуславя добри начални позиции на кабинета „Желязков", независимо от сложната формула, сочи анализът на социолозите.
69% от запитаните подкрепят създаването на редовен кабинет, а едва 19 на сто предпочитан нови избори.
Правителството започва с позитивен рейтинг от 39% срещу 29% отрицателен.
Отношението към премиера Росен Желязков е поляризирано - 29% доверие срещу 26% недоверие. На най-голяма част от анкетираните, 46%, тепърва им предстои да си изградят мнение за него. Това е ресурс, който може да бъде спечелен на страната на премиера, ако с позициите и действията си бъде достатъчно убедителен. По-високата подкрепа за правителството спрямо тази за министър-председателя произтича от факта, че Желязков е политическа фигура, която се свързва еднозначно с ГЕРБ. Затова и симпатизантите само на тази партия застават категорично зад него. Привържениците на останалите партньори в управлението засега заемат неутрална позиция спрямо Желязков.
Президентът Румен Радев регистрира позитивен тренд в нагласите. За по-малко от година положителните оценки нарастват с 5, а отрицателните намаляват със 7 процентни пункта, достигайки до одобрение от 44%, срещу неодобрение от 31%. Една от предпоставките за този развой е, че президентството е единствената институция в управлението на страната, която остана без сериозни сътресения през последните няколко години. Кризата в политическата система, неуспехът на партиите да водят диалог и да достигат до решения, вкл. ерозията на парламентарното представителство, носят бонуси на държавния глава, въпреки позициите му по някои въпроси, с които симпатизантите на различни партии не са съгласни.