“Днес, на 11 април, отбелязваме Международния ден на бившите политически затворници, концлагеристи и жертвите на фашизма – дата, призната от Организацията на обединените нации и натоварена с дълбока историческа, морална и човешка отговорност”. Това се казва в декларация от името на парламентарната група на "БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" представена от народният представител Иван Петков. Той подчерта, че на този ден си спомняме не просто за едно събитие, а за една от най-мрачните страници в човешката история. Социалистът припомни, че на 16 юли 1937 година, край планината Бухенвалд, нацисткият режим построява лагер, който ще остане в историята като символ на неописуема жестокост, страдание и смърт, в който човешката съвест е потъпкана, а достойнството – унизено до краен предел. Петков обясни, че в началото мястото е използвано за затваряне на политически противници – комунисти, социалдемократи, представители на прогресивната интелигенция, а след погрома на "Кристалната нощ" там започват да се депортират и евреи, а по-късно – съветски военнопленници, роми, религиозни и други малцинства, и всички, които са определени от нацистката власт като „асоциални елементи“.
Народният представител обясни, че от 1937 до 1945 година през Бухенвалд преминават над 266 хиляди души, над 56 хиляди от тях намират смъртта си зад стените на този лагер, а оцеляващите са едва 21 хиляди, сред които 904 деца. “Смъртта там не е просто следствие от лишения, а резултат от умишлено и систематично изтребление”, подчерта социалистът. По думите му в този ад се ражда и съпротивата - на 11 април 1945 година, водени от съветски военнопленници, затворниците в Бухенвалд вдигат бунт, овладяват стражевите кули, разоръжават охраната и поемат ръководството над лагера.
Иван Петков подчерта, че България също има своята кървава равносметка. “По време на Втората световна война у нас са арестувани над 64 хиляди антифашисти, 12 141 от тях са осъдени, над 32 хиляди къщи са изгорени, а повече от 12 хиляди партизани и ятаци – убити. Това са цифри, зад които стоят животи, истории, съдби. Това е жертвата на българския народ в борбата срещу фашизма”, каза още той..
Според него днес сме длъжни да бъдем бдителни - не просто да си спомняме, а да отстояваме истината, да не допускаме възраждането на неофашистки идеологии, култа към хитлеризма и легитимирането на омразата, да се противопоставим на явления като "Луков марш", които представляват не просто опит за пренаписване на историята, а откровена подигравка с паметта на жертвите. Той изрази тревожност от неглижирането на Съпротивата и опитите да се омаловажи подвига на онези, които дадоха живота си, за да живеем днес свободни.
“Нека не бъдем глухи за ехото на Бухенвалдските камбани. Нека не позволим саможертвата на хилядите да се превърне в забрава. И нека винаги помним – борбата с фашизма не е завършена глава. Това е наш дълг – исторически, морален и човешки”,, заключи Иван Петков.