12 Август 2024понеделник16:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Светът е малък

На колене пред истината!

/ брой: 166

автор:Николай Коев

visibility 4166

Реални или мними поводи за големи и малки войни винаги ще се намерят. Ако се взрем в историята, това се атентати, натрупано междудържавно, етническо и религиозно напрежение, необуздан личен егоизъм и измамно чувство за месианство, понякога случайност, а често търсен взрив на масово недоволство като оправдание за последващи действия само и в името на "справедливостта". На този етап не бих отнесъл трагедията с малайзийския боинг към нито един от тези случаи. Просто нямам право на това, тъй като едва след внимателна и добросъвестна експертна оценка може да опре пръст във виновника и той съвсем по правилата на международното право и морала /колко е странно да търсим всичко това точно сега!/ да понесе цялата суровост на възмездието за делата си. Та затова, мисля си, е твърде рано, пък и неправилно да се обвинява който и да е, още повече цели държави и техните лидери. При това без доказателства, а единствено по логиката на разсъжденията на политически личности, които по правило остават тежки пленници на своите си интереси и обслужват определена конюнктура.
    Дни след жестокото изпепеляване на 298 човешки същества над територията на размирната Украйна въпросите са повече от отговорите. Пък и едва ли съвсем скоро ще се стигне до кристалната истина, тъй като изглежда залогът е твърде голям и трагедията може да тласне не само изкуствено провокирания украински конфликт в още по-опасни измерения, но и да разшири и изостри обхвата на противопоставянето в европейски и по-глобален план. Ето защо отговорните политици трябва да бъдат по-въздържани в изявленията си и квалификациите, да се доверят на обективната истина, а не волно или неволно да формират нагласи в широк мащаб, използвайки закономерното чувство на състрадание към жертвите и техните близки. Трябва ли обаче да бъдем слепи за безспорния факт, че летателният апарат с толкова невинни хора се взриви /или беше взривен!/ точно над територията на една държава, която скорострелно влезе в новинарските хроники с окървавени вести от граждански конфликт. И може ли без особени усилия да съзрем обстоятелството, че цялата тъжна нова история на бившата република от съветската империя бе създадена и планирана не в Киев или където и да е в украинската пуста, а в далеч по-големи и влиятелни метрополии, чиито стратегически интереси налагаха подобен ход на събитията. И накрая - щеше ли да се случи това ужасно събитие, ако в Украйна се бяха възцарили разумът, компромисът, мирното взаимодействие между хората в името на градивното им настояще и бъдеще? А не в най-деликатния момент на конфликта да се оказва всестранна подкрепа на тежко проблематични личности и организации, някои от които с крайни националистически и откровено фашизоидни възгледи.
    Питам се за всичко това и неволно се връщам не толкова назад във времето на територия също подложена на жестоките конвулсии на граждански конфликти, донесли неимоверни страдания на близки до нас народи. Та думата ми е за бившата югославска федерация, чиито разпад бе дело не само на натрупани междуетнически вражди и променената международна конюнктура, но и на действия на външни сили с нови стратегически интереси. Най-кървавият конфликт след Втората световна война, този в Босна и Херцеговина, тръгна поне формално от едно убийство по време на сватба. След което учудващо бързо територията на сегашната най-сложна и неефективна като управление държава бе разделена на сектори на враждуващи довчерашни братя по историческа съдба, пък и не само. В Косово пък, търсенето на повод за интервенция "падна" след въоръжен конфликт между регулярната сръбска армия и представители на добре въоръжените албански бунтовници в местността Рачак. Тогава жертвите от несръбска страна бяха обявени за мирни граждани и... се започна. Но по стародавната жестока традиция на войната вече никой не броеше изпепелените човешки същества при това и от двата противопоставени етноса.
    Спомням си за всичко това като непосредствен свидетел и искрено се надявам в Украйна безумието да отстъпи място на разума. Защото ако останем неаргументирано в плен на сложната комбинаторика и конспирацията, то насаждането на недоверие /а и не само!/ е сериозна крачка към сериозна международна дестабилизация. Предварителното политизиране, опитите да се извличат дивиденти от неизмеримата човешка болка и страдание, само ще отклонят в неправилна посока усилията за стигане до истината. Такава, каквато е, без съобразяване с личности, държави и тяхното влияние. Така че - на колене пред истината. Тя го заслужава!

Британският премиер Стармър с писмо до Зафиров

автор:Дума

visibility 0

ИПИ: В 22 общини няма работеща аптека

автор:Дума

visibility 263

Геомагнитна буря удари Земята

автор:Дума

visibility 288

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 265

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 278

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 263

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 275

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ