15 Септември 2024неделя14:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сезонът на наклоненото слънце

Книжовникът Пенчо Чернаев се вглежда с любопитство в черновите на живота

/ брой: 64

автор:Велин Георгиев

visibility 2195

Има жанрове, които винаги са ме привличали, още от сиромашкото ми детство, но стъпя ли на тяхната бразда, се стъписвам. Вече съм в сезона на наклоненото слънце и би трябвало да не ме притесняват литературните жанрове - те са създадени от нас, за да ни служат при изразяването; те са някакви норми...
Инак жанровете са като Помничетата на моя приятел, тихия труженик в българската литературна нива Пенчо Чернаев. Цял живот той е сред знайните и незнайните стопани на тази нива и прави каквото може. Но едва когато вдигна глава и разбра, че е в сезона на наклоненото слънце, показа своите помничета. Това са бисерите, събрани в родното Руховци в гънките на Балкана ни. И те блеснаха като броеница върху белите страници на неговата лирична книга - да я наречем Житие. Защото житията в нашата литература са темелно нещо за народната ни памет, пък и като жанр си кореспондират с приказката, а приказката си е подчертано народна. И странно защо - точно тя хем ме привлича, хем от нея имам респект. Тя е пазителка на нашите сетива. А сетивата са здрави семена, за посев. Затова.
Та книжовникът Пенчо Чернаев се вглежда с любопитство в черновите на живота, защото в тези разпилени следи е закодирана и нашата бъдеща приказка, която неминуемо ще започне с имало едно време... В тази приказка ще влезнат и Помничетата на Пенчо Чернаев, в нея е и най-новият му сборник "Бяла книга, черно просо"... Той се роди в тревожно време за автора му... Стори му се, че наклоненото слънце всеки миг ще угасне в очите му... Грижовният човек и в последния миг гледа да постави нещата около себе си на местата им... Тази "Бяла книга, черно просо" се явява като продължение на предишната му "Автори и книги" - негова си антология за хора на словото, на дарования, с които е общувал, следял е развитието им. Удивлявал съм се на красивите му попадения, които са неговата лирична карта... Помничета... Той. И никой друг... Сега - "Бяла книга, черно просо"... Пенчо Чернаев. Книжовникът. Труженикът от буренясалата ни литературна нива, станала му грижа, откакто се помни, без никой да му иска труда и да чака той да я стопанисва. Но той е със сетива за всяко стръкче, за всяко зрънце, за всяко цветче. Той не казва: Аз направих това и това, а се радва на направеното от други. И ни казва: Ето, вижте. Това е много хубаво. Ами това... В предишния сборник - "Автори и книги", и авторите, и книгите им са известни, знаем ги, макар и не точно и пълно. Той ги познава отвътре. И ни ги показва в пълен обем. Сякаш ни говори за себе си.
И обяснимо е защо много автори в сянка му пращат книгите си и той ги разгръща като непознати жития. Намира хубавото в тях. И търси начин да го покаже, да се види и оцени от други, защото е частица от общото, от националната приказка, която утре ще започне с имало едно време... И нищо чудно в тази приказка да попаднат здравите семена от книгите на четиридесетте автори и много повече книги, влезли в приказната грижа на Пенчо Чернаев. В кратичкото експозе към новия сборник, уплашеният от забързаното наклонено слънце казва, че това са непретенциозни отзиви, рецензии, зарисовки и други кратки форми. И ни въвежда в света на Божидара Ангелова и нейните етюди от един живот, за да преминем към Лариса Ангелова - авторка от сезона с наклоненото слънце, която се пита кога една книга става задължение и кога идва нейното време за четене. Само това питане е едно от Пенчовите помничета в сезона на наклоненото слънце.
Премиерата на книгата ще се състои на 21 март от 18 ч. в Националния литературен салон "Старинният файтон", ул. "Лайош Кошут" 34.

БНБ налага ограничения за жилищните кредити

автор:Дума

visibility 1298

/ брой: 175

Пак отложиха новото изчисление на такса смет

автор:Дума

visibility 1350

/ брой: 175

Забраняват на колекторските фирми да тормозят длъжници

автор:Дума

visibility 1020

/ брой: 175

Пентагонът въоръжава България с ракети

автор:Дума

visibility 1434

/ брой: 175

Напрежение в Германия заради мигрантите

автор:Дума

visibility 1296

/ брой: 175

Русия ограничава износа на уран

автор:Дума

visibility 1343

/ брой: 175

Почина бившият президент на Перу Алберто Фухимори

автор:Дума

visibility 1149

/ брой: 175

Есента на Визионера

автор:Александър Симов

visibility 2185

/ брой: 175

Саботаж на доброто

автор:Юлия Кулинска

visibility 2262

/ брой: 175

Зубрачът Главчев

автор:Юри Михалков

visibility 2124

/ брой: 175

ПП-ДБ-СС взривиха всичко, до което се докоснаха в София

автор:Дума

visibility 1278

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ