12 Август 2024понеделник20:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Дървата за огрев поевтиняват с 20% догодина

/ брой: 25

автор:Дума

visibility 360

С 20% да бъдат намалени цените на дървата за огрев от държавата за огрев за следващия отоплителен сезон, разпореди земеделският министър Кирил Вътев. Това ще става чрез директни продажби от горските и ловните стопанства, а намалението ще се определя спрямо цените от предходната година, съобщиха от агроминистерството. С мярката се цели облекчаване на разходите на хората през зимата.
През лятото на миналата година, когато xopaтa ce зaпacявaха c дъpвa зa отоплителния сезон, цeнитe нa кyбик нaцeпeни бyк и дъб дocтигнаха 160 лeвa. Това все пак бе по-евтино спрямо скъпотията от 2022 г., когато кубик бе и над 200 лева. В сравнение с 2021-а обаче цeнитe са доста по-високи - тогава дървата струваха 90-100 лв. Според действащия в момента Закон за горите едно домакинство има право да закупи до 10 кубични метра Тези ограничения бяха въведени в началото на 2023 г. с решение на Народното събрание.
Новите правила за предоставяне на дърва за огрев предизвика недоволство сред хората от различни региони заради изискването този, който ги реже, да има сертифакат за работа с машините.
Към момента няма недостиг на дървесина на пазара, посочи преди дни заместник-министърът на земеделието и храните Георги Тошев в парламента. Той представи дейността на шестте държавни горски предприятия, като подчерта, че те изпълняват както търговски, така и социални функции. По този начин цените на дървесината се поддържали ниски. Той посочи, че около 180 000 домакинства използват услугите на държавните горски предприятия.
Добиваните от тях количества през 2021 и 2022 г. били в рамките на 4,5-4,8 млн. куб. метра, а през миналата година намалели на 3,97 млн. Изпълнението на финансовите планове на горските предприятия обичайно било в рамките на 90- 98%, само през 2022 г. имало 105 на сто.

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 424

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 399

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 361

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ