16 Септември 2024понеделник19:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Цветелина Пенкова: Работя за промяна в ценообразуването на електроенергията, за да намалим инфлацията

автор:Дума

visibility 1528

В България разходите за храна са основната част от бюджета на домакинствата. Затова е непосилно за гражданите да се справят с инфлацията. Високите цени на храните в България и в целия ЕС се дължат на високите цени на енергията. Трябва да променим ценообразуването на електроенергията, за да намалим сметките на хората и бизнеса.“ Това заяви евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент Цветелина Пенкова пред БНР. Тя поясни, че ще работи активно по предложенията, които се очакват следващата седмица от Европейската комисия, за да бъдат направени промените, които ще дадат най-бърз резултат за потребителите.

Цветелина Пенкова уточни, че реформата на пазара на електроенергия в ЕС ще реши първоизточника на проблема - ценообразуването. Сега цената на електричеството е пряко свързана с цената на природния газ. Реформата трябва да промени това – цената на газа или на която и да е друга единична суровина, няма да определя цената на електроенергията. Тя изтъкна още, че заради скъпия ток и газ много сектори намалиха продукцията си, а някои закриха производството си, защото не искат да работят на загуба. „Това води до недостиг на основни продукти и допълнително завишаване на цените“, поясни евродепутатът. "Целта е да се насърчат производствата на вътрешния пазар- да се справяме със собствените ресурси, които имаме, повече инвестиции в местни производства, за да не сме толкова зависими от цените на вносни суровини. Мисли се в посока на облекчаване на правилата за държавните помощи и към кои сектори да бъдат насочени“, отбеляза евродепутатът.

Цветелина Пенкова открои две направления в мерките - краткосрочни и средносрочни. 

Разговорите и призивите към търговските вериги да обявят ключови стоки от основната потребителска кошница, които да се продават на възможно най-ниска цена, са част от краткосрочните мерки. Тук държавите на национално ниво трябва да предприемат мерки. Говорейки за обща европейска политика обаче, трябват средносрочни и дългосрочни мерки, които да гарантират трайно намаляване на цените. Това ще се случи с реформата на пазара на електроенергия в ЕС и в конкретика чрез промяна на начина на образуване на цената на електричество. Очакваме резултати още тази година. Вчера заявих това и пред Комисаря по енергетика на заседание в ЕП – срещнах подкрепата на колеги от много европейски държави и различни парламентарни групи.“, коментира евродепутатът. 

Цветелина Пенкова коментира и отложеното влизане на България в еврозоната. Според нея политическата нестабилност е основната причина за забавянето ни по пътя към общността. Тя намира за нормални притеснения и страхове в обществото, но отбеляза нуждата от ясна и навременна информационна кампания. 

"Когато правиш толкова сериозна стъпка, трябва стабилна политическа система и контролни органи, които да се справи с всякакъв тип спекула и проблеми, които могат да настъпят след приемането ни в еврозоната. Това е важно за нашите европейски партньори, защото ставайки част от еврозоната, ние вече имаме влияние върху самата валута в рамките на Съюза, те трябва да знаят, че могат да разчитат на своите партньори в България, че ще има органи, които могат да реагират веднага", коментира евродепутатът.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 452

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 604

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 375

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 368

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ