17 Октомври 2024четвъртък16:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Яким Банчев - един от забравените художници

Първата изложба, организирана след смъртта му, може да се види до 28 февруари в столичната галерия "Васка Емануилова"

/ брой: 32

автор:Йонко Бонов

visibility 5425

Пламен Петров и Рамона Димова възкресяват спомена за един забравен български художник чрез своя старателно подготвен проект, наречен "Реставрация на паметта II". В столичната галерия "Васка Емануилова" те представят живописни платна и рисунки на Яким Банчев (1884-1967), съхранявани в Софийската градска художествена галерия и Националния военно-исторически музей.
Експозицията, която може да се види до 28 февруари, включва произведения в областта на фигуралната живопис, портрета и пейзажа. Те свидетелстват за добрата академична подготовка на художника, за тънкото му чувство за колорит и за изящното владеене на художествената форма.
Голите мъжки и женски тела имат по-скоро етюден характер, тъй като авторът ги е създавал по времето на следването си в Академия "Албертина" в Торино, където той взема участие в обща изложба през 1905 г. и получава първа награда за картината си "Голо тяло", която се намира в Торинския музей. Преди това учи в Държавното ни рисувално училище и в Академията в Дрезден. 
Всъщност голите тела, създавани от твореца през първите години на миналия век, заемат важен дял за времето си в развоя на родното ни изобразително изкуство. Едно от тези впечатляващи платна е от 1907 г. На преден план е млада жена в цял ръст, а пресъздаден в перспектива, в дясната част на платното е художникът, на когото позира младата жена.
Яким Банчев извървява безкомпромисно трудния път на целия български народ през двете балкански войни, когато освен военен художник е и командир на взвод. Той изпълнява воинския си дълг на фронта и по време на Първата световна война. В експозицията е представена и част от баталното му изкуство. Със своята изразителност се открояват платната, озаглавени "Изтегляне на оръдие на позиция" (1918) и "Дойранската позиция" (1916), което се отличава и с необикновените размери на изобразителното си пространство - 25 Х 200 см, "Пред гроба на другаря" и др.
Творчеството на Банчев като военен художник е изпълнено с хуманност и със съчувствие към трудностите и неволите на обикновения войник, който носи добросъвестно и отговорно службата си с душа, побрала в себе си носталгия и копнеж по роден дом и близки. Сред тези типични живописни композиции, отличаващи се с непосредственост и с верен психологически рисунък, е картината "Писмо до дома".
Съществена част от изложбата заема цикъл от малки по размер моливни рисунки - портрети на неизвестни войници - изключителни художествени документи от военната 1913 г. Сред тях е и портретът на художника Иван Славов като военен. В някои от рисунките артистът е отразил автентичната фронтова обстановка, както е в рисунката "Землянки".
Авторите на проекта, представящ изкуството на Яким Банчев, изтъкват, че това е първата самостоятелна изложба на художника.
Цоко Гергов в своя сборник с очерци за наши батални художници, наречен "Фронтова палитра" - том от трилогията "Храбростта и мъката на България", издадена през 2010 г., в текста си за Яким Банчев отбелязва, че художникът организира с успех своя самостоятелна изложба непосредствено след дипломирането си в Торинската академия. В "Енциклопедия на изобразителните изкуства в България", том I, 1980 г., е посочено, че той урежда своя първа самостоятелна изложба в САЩ, където след Първата световна война отива да специализира и остава до 1935 г. Следователно по-точно е да се каже, че настоящият проект, реализиран в галерия "Васка Емануилова", е първата изложба, организирана след смъртта на художника. Приживе той явно има поне една самостоятелна експозиция със свои творби, макар и извън България.
Докато е още жив, Банчев не би могъл да бъде определен като "забравен художник". За това говори недвусмислено любопитният факт, че през 1960 г. е награден с орден "Кирил и Методий" - II степен. Забравата за него започва след смъртта му.
За радост проектът на Пламен Петров и Рамона Димова дава възможност на нашата културна общественост да се запознае с изкуството на талантливия ни творец.
Яким Банчев е роден на 6 май 1884 г. в Ловеч. Завършва Априловската гимназия в Габрово. Негов учител по рисуване в ученическите му години е Георги Митов, най-малкият брат на живописеца Антон Митов. Освен към рисуване, Яким Банчев проявява голям интерес и към чужди езици. Той усвоява писмено и говоримо немски, френски, английски и италиански език. През 1902 г. е приет в Държавното рисувално училище, където учи една година при професорите Иван Мърквичка и Иван Ангелов. През 1903-1904 г. следва в Дрезденската академия. От 1904 до 1909 г. учи в Академията в Торино при проф. Джакомо Гросо.
След Първата световна война заминава на специализация в САЩ, където през 1923 г. прави самостоятелна изложба. През 1935 г. се връща със семейството си в България. Негови творби са притежание на художествени галерии, музеи и частни колекционери в Европа и САЩ. Банчев умира на 10 януари 1967 г.

"Изтегляне на оръдие на позиция", Яким Банчев

"Голо мъжко тяло", Яким Банчев

"Голо женско тяло", Яким Банчев
Снимки Авторът
 

МО недопустимо наруши закона

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 198

Румен Радев поиска основен анализ на трагедията с авиокатастрофата

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 198

Съюзът на съдиите се обяви против избора на Сарафов

автор:Дума

visibility 551

/ брой: 198

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 431

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 758

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 573

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 632

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 535

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ