27 Декември 2024петък22:50 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Темата днес

Закърпеният социален юрган

Само икономически силна държава може да прави добра социална политика

/ брой: 242

автор:Аида Паникян

visibility 5494

И през 2024 г. у нас проблемите в социалната сфера се решаваха на парче. И най-малко ползвателите имаха думата.
Какво се случи и какво не през отминаващата 2024 г. трудно може да се обхване в една или две вестникарски страници. Не се случиха важни реформи, но бяха направени доста малки крачки в закърпването на сектора. А и как да се случат важни неща при едно предротационно и две служебни правителства?
Минималната заплата за догодина отиде на съд. Над 60% от работещите не достигат нетната заплата за издръжка. Близо 845 хил. души (почти една трета от работещите) имат месечно възнаграждение под 1000 лв. Към момента работещите бедни са около 12%, съобщи неотдавна КТ "Подкрепа".
Трудно е да се каже доколко практиката на заплати "в плик" или "под масата" се е ограничила, но със сигурност не е спряла. Напротив, дребнави "законодателни промени" поощряват сивата икономика.  
Трудовите злополуки не намаляват.
Горя незаконен дом за възрастни хора.
Безработицата кръжи около 5%, но има изгледи да се увеличи. Готова ли е властта да се справи?
Близо половината пенсионери са с минимални месечни пари.
Пенсионната система, след почти четвърт век от началото на реформата, продължава да е обременена от редица социални плащания. Социалните пенсии, които на практика са социални помощи, все още са във фонд "Пенсии" заедно с пенсиите от трудова дейност. Но никой не прави нищо това да се промени. Напротив, дори е планирано намаляване на осъвременяването на съществуващите пенсии заради по-ниската инфлация, но не и повишаване на пенсионната вноска на работещите, въпреки че заплатите, независимо дали по формула или по икономически показатели, растат. Като недостатък все по-често се изтъква, че  сериозен разход е осъвременяването на пенсиите по "швейцарското правило", но нищо не се прави за ограничаване на порочната практика на "заплати в плик", от което приходите в пенсионния фонд биха се увеличили доста. А на фона на продължителността на живота, продължаващият ръст на възрастта за пенсиониране изглежда неадекватен.
Вдигането на минималната заплата, ръстът на линията на бедност, осъвременяването на пенсиите в средата на годината и няколко други подобни стъпки, които са в съответствие с изискванията ЕС, внесоха някой и друг лев в джобовете на българите с ниски доходи. Но голямата част от населението едва свързва двата края, защото, въпреки че инфлацията се успокоява, цените на стоки и услуги не спират да растат.  


Вечната ябълка на раздора

От години тя е една - между работодатели, синдикати и държава. За ръста на минималната заплата. И тази година бизнесът не спря да "обяснява", че ръстът й предвещава увеличение на безработицата, макар че това не се е случвало в годините.
А синдикатите не се умориха да защитават правата на работещите и да настояват за адекватни възнаграждения.  
Дни преди да изтече крайният срок (15 ноември) за транспониране на Европейската директива за адекватните минимални възнаграждения, от Асоциацията на индустриалния капитал съобщиха, че са внесли жалба във Върховния административен съд, защото формулата била "примитивна и грешна". От ЕС обаче отчитат, че "директивата вече започна да дава положителни ефекти", а през последните две години "законоустановените минимални заплати се увеличиха значително в повечето държави членки, компенсирайки въздействието на високата инфлация върху покупателната способност на хората с ниски заплати".
Незаконна ли е новата българска минимална заплата, ще покаже времето.


Пенсии

С минимална пенсия за стаж и възраст от 523,04 лв. започна годината при линия на бедност от 526 лв., което остави повечето пенсионери дори под екзистенцминимума. Тенденцията ще продължи и догодина и до 1 юли пак всеки трети пенсионер ще трябва да се справя с пенсия под линията на бедност.
Немалко вълнения донесоха т.нар. великденски добавки, както и коледните. 330 801 пенсионери ще получат допълнително по 100 лв. през декември. В крайна сметка най-нуждаещите пенсионери получиха по 100 лева в навечерието на светлите празници по "благоволение" на политиците. "Политиката" на такива добавки нито коригира, нито прави по-справедлива пенсионната система, напротив, още повече я изкривява. Е, поне ежегодното осъвременяване на пенсиите е по закон и не зависи от политически приумици. "В момента тече сериозен анализ на пенсионната система, която нито е справедлива, нито е финансово устойчива", обяви социалният министър през февруари.  
Макар по закон да трябваше от 1 юли парите на възрастните да се осъвременят с 11%, за кратко се прокрадна вероятността този процент да падне на 10. Продължава да се увеличава разликата между старите и новоотпуснатите пенсии.
Все пак, от 1 юли и т.нар. вдовишки пенсии за пръв път от 12 години се увеличиха от 26,5% на 30% от пенсията или сбора от пенсиите на починалия съпруг/а.
Правителството на Денков се похвали, че за пръв път у нас е приет план за ранно детско развитие.  
 


Бедност

За около 430 хил. души годината започна със заплата от 933 лв., но чисто те вземат 723,99 лв. Минималната заплата е едва 49,8% от необходимата за издръжка! Ако българинът може за месец с една минимална заплата да купи 8,3 пъти стоките от малката кошница, то хърватинът с минималната за страната си заплата може да го стори 14,1 пъти, румънецът - 17,9 пъти. Близо 46% от пенсионерите са с минимални пенсии от 580,57 лв.
Въпреки това, правителството на Николай Денков бодряшки се отчете: "Увеличението на минималната заплата и пенсиите изпреварва инфлацията".
Целевата помощ за тази зима стана 553,75 лв., докато през миналата бе 546,95 лв.!
638 лв. ще е линията на бедност догодина, но синдикатите са недоволни и са категорични, че формулата е сбъркана и трябва да отчита ръста на цените на годишна база в т.нар. малка потребителска кошница, а сумата трябва да е поне с 29 лв. по-висока. Но служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов увери, че догодина ще бъдат подпомогнати повече хора - около 377 хил. души.
Според статистиката над 20% от българите са бедни, но, ако не са обезщетенията, социални и семейни помощи и добавки и др. социални плащания, над 45% от населението би мизерствало.
Не е за пренебрегване и фактът, че продължава практиката на бавене на заплати. Само за 8 месеца инспекторите по труда съдействаха да бъдат изплатени забавени възнаграждения за 6,3 млн. лв., отделно са установени забавени заплати за 7,8 млн. лв.
Всяко трето или всяко четвърто дете е в риск от бедност. Ежегодно числата са около посочените. По последни данни на НСИ 26,9% от децата и подрастващите от 0 до 17 г. са изложени на риск от бедност и материални лишения.


Безработица

Две големи чужди компании за автомобилно оборудване ще затворят филиалите си у нас и ще съкратят около 2300 души. Други 300 вероятно ще бъдат освободени от Завода за производство на хартия в Стамболийски. От началото на годината до октомври предприятия ca пpaтили в Aгeнциятa пo зaeтocттa 65 yвeдoмлeния зa пpeдcтoящи мacoви cъкpaщeния на над 4900 души... И това не е всичко. Прогнозите за догодина сочат, че около 17 хил. фирми у нас планират да освободят работници, което с близо 37% повече от тази година.
"Готови сме с план за предизвикателствата на зеления преход в Маришкия басейн", отчете се в средата на март министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова. Но дали наистина властта е обмислила алтернатива за заетост на работещите във въгледобива, когато ТЕЦ-овете спрат работа?
Минималното дневно обезщетение остана 18 лв., но максималното по неясни критерии бе увеличено на 107,14 лв.
През лятото депутатите приеха законодателни промени, които поне засега ограничават т.нар. френска безработица и намаляват източването на обществения фонд.


Демографска криза

Тя се задълбочава, властта непрестанно говори за тази тенденция, но нищо не прави - с нея само оправдава своята безпомощност.
"Решени сме да рестартираме демографското развитие на България", бе категорична през януари министър Шалапатова. Увери, че "акцент в демографската стратегия ще бъдат и мерки за привличането на млади, образовани и активни хора от българските диаспори в Украйна и Молдова, както и от ЕС и САЩ и от други континенти". Уви! Не би! Дано сме лоши пророци, но предстоящите съкращения може да изпратят немалко млади хора на работа в чужбина.
Децата са под 15% от населението на страната. Но не увеличаването на детските добавки или на обезщетението за майчинство биха повишили раждаемостта, а сигурността и икономическата стабилност на страната - все неща, които не зависят от социалната политика.
Възрастовата зависимост никак не е благоприятна - на всеки под 15 г. и над 65 г. се падат по по-малко от двама души в активна трудоспособна възраст. Някои експерти пресмятат, че през 2000 г. на 100 души, напускащи трудовия пазар, влизаха 129, а сега на 100 излизащи, влизат 69.

 


Трудов травматизъм

Трудовите злополуки не намаляват. Само за деветте месеца на годината са регистрирани 2119 - със 160 повече от същия период на м.г. А регистрираните смъртни случаи са само с 1 по-малко от преди година. Но дали на 31 декември статистиката ще е по-благоприятна?


Хора с увреждания

Те продължиха да са невидими и през тази година, достъпът им до работа - силно ограничен. Въпреки предвидените облекчения, работодателите пренебрегват кандидат за работа с увреждане, въпреки знанията, ценза и уменията му.
Безспорно месечната финансова подкрепа по Закона за хората с увреждания се повиши. Но дали е достатъчно? За хората със степен на увреждане от 50% до 70,99% месечната помощ стана 36,82 лв., със степен на увреждане от 71% до 90% - 78,90 лв., за тези с над 90% - 131,50 лв., а за хората с над 90%, ползващи чужда помощ и пенсия за инвалидност - 157,80 лв. За хората с увреждане над 90% с определена чужда помощ, които получават социална пенсия за инвалидност или пенсия за военна инвалидност, или пенсия за гражданска инвалидност, или наследствена пенсия -  299,82 лв.
През 2024 г. бе предвидена помощ до 2104 лв. за покупка на лично моторно превозно средство. За приспособяване и преустройство на жилище - до 1052 лв.
Месечните помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане 90 и над 90% от 930 лв. се повишиха на 1180 лв., за дете със 70 до 90% - от 450 лв. на 570 лв. Но парите не са всичко. Огромна част от децата с увреждани няма достъп до училищата, а ако имат такъв, често няма условия в училищата, за да стигнат до класните си стаи. Остър е недостигът на ресурсни учители.


Равнопоставеност на половете

Да, правителството прие законодателна промяна, според която най-малко 33% от всички директорски позиции в управителния и надзорния съвет на обществени предприятия трябва да се заемат от по-слабо представения пол. Иначе, продължава тенденцията жени с еднакъв ценз, еднакви отговорности на една и съща позиция да вземат поне 12% по-ниски възнаграждения от мъжете. По-ниски са и пенсиите и тази тенденция не се променя, но и не се различава нито от световната, нито от европейската.
Но обезщетението за отглеждане на дете до 2 г., както и обезщетението за отглеждане на дете до 8 г. от бащата   останаха на нивата от 2023 г. - 780 лв. И най-вероятно до 2028 г. ще бъде така.


Какво предстои?

Все още не се знае какво точно предстои. На 13 декември, в петък, служебният кабинет внесе в Народното събрание проектите на закони за бюджетите на държавата, на ДОО и на НЗОК и тепърва депутатите ще се произнесат.
В проекта за бюджет на държавата се предвиждат "мерки за намаляване дела на сивата икономика, за борба с данъчните измами, укриването на данъци и отклонението от данъчно облагане".
- Предвижда се за 2025 г. да се запазят размерите на осигурителните вноски за пенсии и за другите фондове на ДОО, но от 1 януари 2026 г. е предвидено да се
увеличи вноската за пенсии с 3 процентни пункта, а от 1 януари 2027 г. - с 2 процентни пункта.
- Минималният осигурителен доход за самоосигуряващи се за 2025 г. се увеличава от 933 на 1077 лв. и се запазва за целия прогнозен период до 2028 г.
- Минималният осигурителен доход за земеделските стопани и тютюнопроизводители за 2025 г. е на 1077 лв. и се запазва за целия прогнозен период.
- Максималният осигурителен доход за всички осигурени се увеличава за целия прогнозен период съответно
= за 2025 г. на 4130 лв.;
= за 2026 г. - 4430 лв.;
= за 2027 г. – 4730 лв.;
= за 2028 г. – 5030 лв.
- До 2028 г. пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември на предходната година, се осъвременяват от 1 юли на съответната година по т.нар. швейцарско правило.
- От 1 юли 2025 г. се очаква минималната пенсия за възраст и стаж от 580,57 лв. да се повиши на  631,08 лв.
- Минималната заплата от 1 януари 2025 г. от 933 лв. се увеличава на 1077 лв.


Голяма промяна за обезщетенията за майчинство и бащинство

Със законопроекта за бюджета на ДОО за 2025 г. е предвидена промяна в условията за получаване на обезщетение при бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2 г., осиновяване на дете до 5 г., отглеждане на дете до 8 г. от бащата. От 1 април 2025 г. майката или бащата, които се грижат за детето, ще могат да получат някое от посочените плащания в пълен размер, при условие, че не упражняват трудова дейност, за която се осигуряват за общо заболяване и майчинство. Мотивът за промяната е, че отпуските за бременност и раждане и отглеждане на дете са целеви и се предоставят на работещите родители и осиновители, за да се грижат за децата в семейна среда.
В случай, че родителите работят на трудов договор, те запазват правото си на обезщетение за това, че не използват отпуска за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2 г. или при осиновяване на дете до 5 г. В този случай те ще получават 50% от сумата, която са получавали като обезщетение преди да се върнат на работа.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 36176

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 33684

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 37049

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 37766

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 35669

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 35011

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 32368

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 31709

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 49770

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 41639

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 36358

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 35448

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ