
Православен календар
Църквата почита на 4 април преп. Йосиф Песнописец. Преп. Георги в Малея. Св. свщмчк Никита Серски
/ брой: 63
Йосиф Песнописец се родил в Сицилия, но още млад постъпил в манастир в Солун
Преподобни Йосиф се родил на остров Сицилия в началото на IX век. Родителите дали добро образование на своя син, който придобил високи добродетели и напреднал в изучаване на Свещеното Писание. Когато родината му била нападната от врагове, цялото семейство се преселило в Пелопонес (Южна Гърция). Родителите останали да живеят там, а младият Йосиф отишъл в Солун, където постъпил в манастир. След известно време в Солун дошъл св. Григорий Декаполит. Той се запознал с младия Йосиф - вече свещеник, и много го обикнал. Когато император Лъв Армянин възобновил гонението срещу почитателите на светите икони, той ги подлагал на тежки наказания. Свети Григорий Декаполит и Йосиф отишли в Цариград и там съветвали християните да се придържат към древното учение на Църквата.
Св. Григорий решил да изпрати Йосиф в Рим при папа Лъв III с молба за помощ
Йосиф се качил на един кораб и се отправил за Рим. В морето корабът бил спрян, Йосиф бил заловен и затворен в тъмница на остров Крит, където престоял шест години. След смъртта на Лъв Армянин гонението срещу почитателите на светите икони се прекратило. Йосиф заминал за Цариград, но там узнал, че св. Григорий Декаполит вече не е жив. Построил църква на името на св. Николай, пренесъл в нея тялото на св. Григорий, а наблизо издигнал манастир. Но иконоборците намерили подкрепа от император Теофил (829-842 г.) и гонението започнало с нова сила.
Йосиф се явил непоколебим защитник на учението на Църквата, затова бил заточен в Херсон, където останал до смъртта на императора. Императрица Теодора, която управлявала вместо малолетния си син Михаил III, върнала Йосиф в Цариград, а патриарх Игнатий му дал висока служба в Църквата. Когато на византийския престол се възкачил Василий Македонянин (867-886 г.), преподобни Йосиф отново бил върнат от заточение. Последните дни от живота си прекарал в Цариград. Доживял дълбока старост.