Евроизродяване
/ брой: 59
Естония членува в ЕС, но с едно гласуване на нейния парламент миналата седмица може са се каже, че тя е напуснала общността. Рийгикогу с над две трети мнозинство одобри поправки в Конституцията, които забраняват на 140 000 нейни жители да участват в местни избори. Официалното обяснение е, че това са граждани на трети държави, извън ЕС. Първопричината обаче е, че засегнатите лица са етнически руснаци. През октомври премиерът Кристен Михал призова да бъдат лишени от право на глас всички, живеещи в страната руски граждани.
Тук са необходими някои пояснения. Населението на Естония е 1,3 млн. души, от които етнически руснаци са 296 268 според преброяване от 2024 г. Това прави 21,55% от населението на страната. Статистиката показва, че Естония,както и балтийската Латвия, имат най-голямо руско малцинство в процентно отношение. Повече дори от Украйна, където според преброяване от 2001 г. то представлява 17%, макар да е по-голямо като абсолютно число. Етнически руснаци са цели 87% от близо 54-хилядния град Нарва на границата с Русия, който е третият по население град в страната.
Необходимо е още да се знае, че от правото на глас на местни избори се лишават не всички 296 000 етнически руснаци, както е поискал премиерът Кристен Михал, а горе-долу половината от тях. Другата половина могат да гласуват, защото са натурализирани - с естонски паспорт, но руснаци по произход.
За мащабите на Естония обаче 140 000 души са значително число - те са повече дори от втория по големина град Тарту (101 000 души население), макар и по-малко от столицата Талин (457 000). Посегателството върху свещеното за демокрацията право на глас е още по-кощунствено, защото става дума за местни избори, при които избирателят много по-пряко може да решава съдбините си в сравнение с парламентарните.
Освен това властите сами създават пречки пред натурализацията и интеграцията на тези хора. Те можеха да получат естонско гражданство, ако бяха издържали специален изпит по естонски език. Но критериите за такъв изпит за хора в напреднала възраст са толкова неоправдано високи, че през 2000-то десетилетие предизвикаха не една критика от евроинституции със съответните препоръки. Които Талин не изпълни.
Така или иначе, страната на еврокомисарката Кая Калас потъпка смятаната за най-висша ценност на демокрацията и на ЕС - правото на глас. А заедно с нея етническата толерантност, с която ЕС толкова се фукаше. Естония е доказателство за изродяването на ЕС, започнало и задълбочило се с украинския конфликт. Тя прилича на квартален полицай, който трябва да бди срещу кражбите в района си, но самият той краде. А Брюксел наподобява кмета, който знае това, но си затваря очите по целесъобразност.