Ремонт
/ брой: 62
Ремонт на ремонта. Не, не иде реч за историческите ремонти на столичната улица "Граф Н.Игнатиев", а за дигитализацията на рецептите.
Електронната рецепта е отдавнашна българска мечта.
Нещо като американска мечта - там, отвъд океана, лекарят ти изписва лекарствата, пита те коя аптека ти е най-близо и ти след 15-20 или 30 минути минаваш през аптеката, казваш името си и през гишето ти подават пакета с предписани лекарства.
У нас едва преди няколко години започна да се осъществява е-рецептата по нашенски си модел и след множество неуспешни опити назад в годините. Уж всички я искаха, но "раждането" й получи неведнъж и не един сериозен отпор. Навлезе в битието ни с множество грешки. С обичайното за българските институции бързане в 59-ата секунда. Всяка новост вместо да улесни живота ни, сякаш нарочно създава редица неудобства и за аптеки, и за лекари, и за пациенти/клиенти, опорочавайки добрия първоначален замисъл.
Поредните промени в договора на НЗОК с БФС би трябвало да улеснят аптеките, да им помогнат да намалят грешките с е-рецептите, но изглеждат затормозяващи процеса. Поне така твърдят в писмо до медиите от инициативен комитет на магистър-фармацевти. Добавените няколко стъпки за одобряване на рецептата удължават времето за обслужване на клиента. А той най-често е болният, който обикновено едва стои на краката си пред аптечното гише и всяка секунда му се струва като век. И естествено мрънкането и ругатните са за аптекаря, а не за костюмарите, измислили новостта.
Дали тази положителна в замисъла си стъпка е обмислена от позицията на пациента, не е съвсем ясно. Как ще мине тестовият период - също. Нито дали има техническа готовност и дали са синхронизирани системите. Ясно е само, че и старите проблеми не са съвсем решени. Но ние си обичаме хаоса от неподготвени системи - държи мозъците ни в готовност да се справяме с дребни проблеми и да заобикаляме правила.