При 100% пропаднали площи, както е при измръзването, ще бъдат компенсирани 80% от направените разходи. Това стана ясно от думите на министъра на земеделието и храните Георги Тахов след края на правителственото заседание в сряда. Ставките на компенсациите ще се направят по технологични карти за отделните видове. Стопаните ще си получат обезщетенията в едномесечен срок след обследване на терените и реално доказване на загубите.
До момента няма информация за всички пропаднали площи, те ще станат ясни след подаване на заявления от земеделските стопани. Времето в страната продължава да е студено, прогнозират се и още отрицателни температури, затова най-вероятно от понеделник през областните дирекции и общинските служби по земеделие се очаква да започне подаването на заявления.
Освен при рапицата, сериозни поражения има и при зърнените есенни култури, като има опасност класовете да останат стерилни. От необичайните априлски студове са засегнати огромна част от овощните култури в цялата страна, както и цъфналите рапични насаждения. Студовете унищожиха на 100% бъдещата реколта от кайсии, с големи повреди са черешовите и сливовите масиви, като на места цветовете са напълно замръзнали. За да предпазят градините с праскови, в Сливенско се палят вечер огньове сред насажденията.
За да търсят решение в критичната ситуация, от Браншовата камара "Плодове и зеленчуци" настояват за среща със земеделския министър.
След като студената вълна от последните дни нанесе сериозни щети върху овощните насаждения в страната, земеделските производители са изправени пред ново предизвикателство - очакваните отново минусови температури в края на седмицата.
Според прогнозите на Националния институт по метеорология и хидрология до 11 април се очаква променлива облачност с валежи от дъжд и сняг на места. Минималните температури в някои райони ще паднат под нулата. Праскови, сливи, череши, нектарини, включително круши и в по-малък процент ябълки са измръзнали в Североизточна България при студовете през последните дни.
Априлските студове не подминаха и Югоизточна България. В районите на Карнобат и Айтос продължилите с часове температури от -3 до -5°C са унищожили праскови, сливи, череши и други цъфнали овошки.