13 Декември 2025събота20:39 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Договорът с "Боташ" ще ни струва до 6 милиарда лева

Неизгодният документ е резултат от 4-годишното политическо безвремие на служебните кабинети, заяви Драгомир Стойнев

/ брой: 87

автор:Дума

visibility 12904

В договора с турската газова компания "Боташ" няма клауза за развалянето му, освен ако страната ни не плати цялата сума от над 4 милиарда лева. Това подчерта по време на изслушване в Народното събрание министърът на енергетиката Жечо Станков. Той съобщи, че "Булгаргаз" ще плати по инфлационeн индекс за тази година 20 милиона лева повече от предходната 2024 година.
"Над 4 милиарда лева или грубо около 4,2 милиарда лева, ако не броим индексациите, които предстоят през следващите 13 години. Ако направим и тази ескалация, аз съм сигурен, че стойността ще набъбне на 6 милиарда лева. Аз съм готов да поканя всеки един, който има желание, възможност или визия максимално бързо да бъде предоговорен този договор", заяви Станков.
"Мога образно да кажа, че "ние сме си купили винетка за камион за магистрала, по която могат да се движат само леки автомобили", каза министърът.
Бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов заяви, че президентът Румен Радев не е оказвал натиск за подписване на договора с "Боташ" за доставка на газ през Турция. Това каза и изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, бивш министър на енергетиката. Росен Христов подчерта, че енергийната криза и необходимостта в спешен порядък да се осигурят алтернативни енергийни източници са причините за подписването на договора и че той не се изпълнява с пълния си капацитет.
"Договорът с "Боташ" е неизгоден за държавата и тази констатация е ясна за всички. Но за това вината е основно политическа и трябва да признаем, че 4 години липсваше политически диалог и държавническо мислене. Позволихме едно безвремие, през което служебни правителства да сключват договори, които не са в тяхната компетентност". Това заяви председателят на парламентарната група на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Драгомир Стойнев от парламентарна трибуна.
Стойнев изрази и своето притеснение относно финансовото състояние на "Булгаргаз“ и препоръча на министъра на енергетиката да подготви сериозен юридически анализ. "Големият въпрос е и какво се случва с договора с Азербайджан? При една изключително негативна ситуация с "Булгаргаз“ трябва да се предприемат предварителни разговори с тях, за да не се окаже, че нещо добро за страната може да бъде окончателно загубено“, предупреди той.

Онлайн банкирането спира заради еврото за няколко дни

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 234

Ново разписание на влаковете влиза в сила от неделя

автор:Дума

visibility 628

/ брой: 234

Барове на плажа - само до 2% от площта му

автор:Дума

visibility 663

/ брой: 234

Сърбия иска горива от България и Румъния

автор:Дума

visibility 930

/ брой: 234

Гръцките фермери удължават блокадите

автор:Дума

visibility 996

/ брой: 234

САЩ притискат Киев, ЕС е на негова страна

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 234

Сретен Йосич излезе от затвора

автор:Дума

visibility 758

/ брой: 234

Хлъзгави метафори

автор:Чавдар Найденов

visibility 1428

/ брой: 234

Пак ли куц избор

автор:Юри Михалков

visibility 1114

/ брой: 234

За "младежката енергия" и налапаната въдица

visibility 684

/ брой: 234

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ