16 Октомври 2024сряда18:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Готвят нова пенсионна реформа

Промените ще се фокусират върху частните фондове

/ брой: 151

автор:Дума

visibility 3286

Препоръки за нова реформа, която да завърши окончателно вида на пенсионната система, е получило българското правителство от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Промените ще бъдат в частното пенсионно осигуряване и целят да увеличат доходността от управлението по индивидуалните партиди, за да може при пенсиониране хората да получат адекватен заместващ доход. Това обяви Комисията за финансов надзор по повод на приключилата мисия на ОИСР. Освен на КФН, препоръките са изпратени и на министрите на финансите и на труда и социалната политика. България е кандидат за членство в ОИСР и очаква да бъде поканена през 2025 г.
Според ОИСР силните страни на българската система, въведена преди около 25 години, е тристълбовият модел, който дава възможност за диверсификация на риска, стабилните правила на работа на частните пенсионни дружества, както и надзора върху тях. Но от мисията са дадени някои препоръки за усъвършенстване на втория стълб на системата - задължителното допълнително пенсионно осигуряване в универсалните фондове. От ОИСР препоръчват универсалните фондове да въведат т.нар. мултифондов модел, което да даде възможност потребителите да избират различни стратегии за управление на парите им - консервативни, балансирани или рискови. При тях ще е възможно по-рисково, но и по-доходоносно инвестиране на средствата. Единият вариант е осигуреният да разрешава на фонда по-рисково инвестиране в преследване на по-висока доходност за бъдещата си пенсия. Другият е групиране на осигурените по възраст, като рисковите и доходоносни инвестиции да са разрешени само за по-младите работещи, а с напредване на възрастта на хората те да преминават към по-консервативни схеми.
ДУМА припомня, че в България е разрешена работата на девет пенсионно-осигурителни дружества, където около 3 млн. работещи и осигуряващи се българи, родени след 1959 г., внасят 5% от парите си за пенсия.
От години дружествата настояват за либерализиране на правилата, по които те могат да вложат парите на осигурените, за да имат те по-висока доходност и съответно по-големи спестявания за пенсия. В момента огромна част от вложенията са в държавни ценни книжа и много малка част в акции.
От ОИСР препоръчват възможността за прехвърляне на спестеното към обществени фонд НОИ да се ограничи само до веднъж и това да става към момента на пенсионирането по заявка на осигурения. В момента осигурените имат възможност редовно да променят партидите си за втора пенсия от частните фондове към НОИ и обратно.

Партиите, купуващи гласове, да не участват в избори

автор:Дума

visibility 640

/ брой: 197

Една справедлива и правова България е възможна

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 197

Увеличават се жените на ръководни позиции

автор:Дума

visibility 609

/ брой: 197

Еврото ни трябва, колкото тумор в мозъка

автор:Дума

visibility 675

/ брой: 197

Световният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 197

БДЖ планира повече връзки между Северна и Южна България

автор:Дума

visibility 649

/ брой: 197

ЕК с нови правила за мигрантите

автор:Дума

visibility 625

/ брой: 197

Ескалира напрежението между Сеул и Пхенян

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 197

Дипломатическа война между Индия и Канада

автор:Дума

visibility 682

/ брой: 197

Накратко

автор:Дума

visibility 849

/ брой: 197

Да се ядосаме!

автор:Юлия Кулинска

visibility 759

/ брой: 197

Знаем проблемите, имаме експертите и решенията

автор:Дума

visibility 644

/ брой: 197

Аз съм десницата на левицата!

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 197

Опит пореден

автор:Евгени Гаврилов

visibility 699

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ