Махат трансджендърите и от атлетиката
Организират специални дисциплини за състезатели със смесен пол
/ брой: 28
Световната атлетика (WA) ще забрани участието на трансджендърите в състезанията под нейната егида. Подготвят се правилата, които скоро да влязат в сила. Става въпрос за състезатели, определени като жени по рождение, но с по-високи нива на тестостерон.
Промените ще засегнат спортисти като двукратната олимпийска и трикратна световна шампионка в бягането на 800 м Кастер Семеня, която е родена жена, но има естествено срещащи се високи нива на тестостерон в типичния мъжки диапазон.
Тази аномалия се нарича разлики в сексуалното развитие - медицински състояния при раждането, при които гениталиите не съвпадат с хромозомния модел. Заради измененията в тялото тези атлети бяха задължени да преминат през терапия за потискане на тестостерона в продължение на 2 години, за да отговарят на изискванията. След това правилата бяха променени и ги допускаха до състезания, независимо дали са минали през хормонална терапия.
Подготвените от WA нови правила премахват изключенията при жените за всеки транссексуален спортист. Ще се възстанови тестването за наличие на мъжки хромозоми, преустановено през 90-те години на ХХ век. На спортистите, които се състезават при жените, ще се взима проба с памучен тампон от вътрешната страна на бузата или ще се прави сух кръвен тест за наличие на ген, който показва дали имат мъжката Y хромозома.
През 2023 г. президентът на WA Себастиан Коу заяви, че новите правила засягат 13 настоящи лекоатлети на високо ниво, но понастоящем броят е по-малък.
Отчитайки, че новите правила може да изхвърлят Семеня и други като нея от елитните състезания, се предлага добавянето на дисциплини за смесен пол към някои турнири.
WA обявява "период на консултация" за промените в правилата до 5 март. Следващото заседание на Съвета на WA, на което те може да бъдат приети, е в края на март, когато вече ще бъде избран новият президент на МОК - пост, за който Себастиан Коу е основен кандидат.
Новите насоки на Световната атлетика за елитните, а не за масовите спортове се появиха дни, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа заповед, забраняваща на транссексуални спортисти да се състезават в спортове за момичета в САЩ, и препоръча на МОК да направи същото.
За такива спортисти се смятат боксьорките Имане Хелиф и Лин Ю-Тин, които на Олимпиадата в Париж станаха шампионки, но бяха допуснати да участват, защото МОК организира турнира по бокс, а не Международната федерация. Поради тази причина ИБА ще съди МОК заради участието на двете боксьорки в Париж. Казусът засегна и България, защото на Игрите във френската столица Светлана Каменова (57 кг) загуби на 1/4-финал от азиатката и не спечели медал.