
Забранява ли ЕС честването на Девети май?
Шефът на европейската дипломация Кая Калас влезе в челен сблъсък със словашкия премиер Роберт Фицо, пише скопското издание
/ брой: 77
Вечер
В навечерието на Деня на Европа се чуха първите заплахи от Европейския съюз към всички, които планират да присъстват на военния парад в Москва на 9 май, където традиционно се отбелязва освобождението на европейския континент от фашизма.
Ръководителят на европейската дипломация Кая Калас обяви сериозни последствия за тези, които бъдат на парада в Москва. За мнозина това е неприемливо поведение. Много министри казаха, че ЕС приема сериозно пътуването до Москва за честването на 9 май.
"Тези, които отидат, ще понесат последствията. Изяснихме им това", каза Калас на пресконференция в Люксембург след среща на външните министри на ЕС.
Тя изрично подчерта, че ЕС, с изключение на страните членки, изисква никоя страна кандидатка за членство да не участва в честването на 80-годишнината от победата в Москва.
Бърз отговор дойде от словашкия премиер Роберт Фицо, който заяви, че

9 май 1950 г. Френският министър на външните работи Робер Шуман подписва „Декларацията на Шуман“. С нея се създава Европейска общност за въглища и стомана, предвиждаща обединяване на производството на въглища и стомана на страните участнички. ЕС избра датата на това събитие за Ден на Европа, а не Деня на победата, за да омаловажи решаващия руски принос за разгрома на хитлерофашизма
Словакия е суверенна държава
и сама ще решава къде да се появят нейни представители.
„Ще отида в Москва на 9 май. Изнудване ли е предупреждението на Калас или сигнал, че ще бъда наказан след завръщането си от Москва? Аз не зная това, но зная, че днес е 2025-а, а не 1939 г. Това предупреждение говори, че имаме нужда от дискусия за същността на демокрацията в ЕС, за случилото се в Румъния и Франция с президентските избори, за Майданите, организирани от Запада в Грузия и Сърбия. Ще отида в Москва, за да отдам почит на хилядите войници от Червената армия, загинали за освобождението на Словакия, както и на милиони други жертви на нацисткия терор. Ще се поклоня пред тях, както се поклоних пред загиналите в десанта в Нормандия и в боевете в Тихия океан, както ще отдам почит на загиналите пилоти на британските ВВС“, каза словашкият премиер.
Някои анализатори смятат, че ЕС започва да прилича на диктаторски съюз, който се отдалечава от собствените си демократични принципи.
Калас не може да забрани на никого да отиде някъде. Едно нещо е оценката на руската агресия срещу Украйна, но ЕС може да се справи с това много по-елегантно, вместо с директни заплахи към министри, президенти и премиери.
Намесата на ЕС в изборите в Румъния
в референдумите и изборите в Молдова и Грузия, та дори и във Франция, показва друго европейско лице, което никой не е очаквал. Брюксел може да организира подобно събитие навсякъде в Европа, може би в Киев, но не да диктува кой къде да ходи и на кое събитие да не присъства.
Европа трябва да действа в духа на демокрацията, мнението и правата на всеки да се зачитат, а не да се прави това, което Брюксел порицава в диктаторските режими, коментират анализаторите.