Сбогувахме се с проф. Емил Янев
/ брой: 1
В навечерието на светлите празници ни напусна известният диригент и педагог проф. Емил Янев. Роден на 18 декември 1932 г. в Пловдив, завършва НМА "Панчо Владигеров" с хорово и оркестрово дирижиране. По-късно специализира във Ваймар, Германия. Автор е на аранжименти и вокални цикли, както и на десетки публикации в специализирани издания у нас и в чужбина. Освен като хоров и оркестров диригент, е познат в музикалните среди и като изявен методист и преподавател. 50-годишната му диригентска и педагогическа дейност е осъществена в различни хорови формации. Концертирал е по цял свят. Има издадени седем дългосвирещи грамофонни плочи, седем компактдиска, пет музикални филма и реализирани множество студийни записи в БНР, БНТ и други. Дълги години е бил зам.-председател на СБМТД и председател на Сдружението на българските хорови диригенти при СБМТД. Председател на асоциацията "Балкански хоров форум - България", член на борда на директорите на Международния олимпийски хоров комитет и вицепрезидент на Европейската хорова федерация на Европейския съюз. Автор е на студии, учебни помагала и множество други публикации. Има много награди от престижни национални и световни форуми.
Проф. Емил Янев бе дългогодишен уважаван автор на ДУМА. В последните дни от своя живот, с присъщото му вълнение и съпричастие, той следеше тринадесетото издание на Международния конкурс за млади певци и инструменталисти "Франц Шуберт" в Русе и излъчените лауреати. "Трябва да заложим на имената на наградените, защото след време те ще градят и утвърждават бъдещия облик на българското интерпретационно изкуство", заяви проф. Янев. И не скри огорчението си, че медиите не са отразили подобаващо това международно културно събитие (за конкурса ДУМА писа в бр. 229/29 ноември 2021).
"Творческата личност - въпреки че икономическата ѝ обезпеченост не съответства на нейното дарование и полагания ежедневно къртовски труд, изцяло е отдадена на своето изкуство. Тя не може да живее без него, понеже то е част от нейната човешка същност, идеали и стремежи. Колкото и да се развиват IT технологиите и доусъвършенстването на изкуствения интелект, машините не са в състояние да създадат човешката емоция, която е основната разлика между човека и всички други живи същества. Не може да бъдеш добър технократ, ако си бездуховна личност! Това, което става у нас понастоящем, е истинска "бомба със закъснител", сподели проф. Янев в интервю за ДУМА по повод своята 85-годишнина. В същия разговор той призна: "Като анализирам многогодишната си диригентска, педагогическа и обществена дейност, стигам до извода, че съм щастлив човек!"
Поклон пред светлата му памет!