17 Октомври 2024четвъртък10:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

САЩ тревожни заради „ядрения щит” на Китай

До две години азиатската държава ще приеме на въоръжение стратегически подводници, снабдени с междуконтинентални балистични ракети с ядрени бойни блокове

/ брой: 267

автор:Желязко Тенчев

visibility 1378

В близките две години Китай ще приеме на въоръжение стратегически подводници, снабдени с междуконтинентални балистични ракети с ядрени бойни блокове. Към такъв извод, както съобщава Reuters, е достигнала Комисията по анализ на американо-китайските отношения в областта на икономиката и безопасността. В момента Китай се явява единствената страна сред "старите" ядрени държави, активно увеличаваща такива въоръжения. Към "старите" членове на ядрения клуб, съгласно Договора за неразпространение на ядрените оръжия от 1968 г. се отнасят САЩ, Русия, Франция, Великобритания и Китай. За "нелегитимни" се смятат Пакистан, Индия, КНДР и Израел. В предварителната версия на доклада на комисията, подготовен по поръчка на Конгреса на САЩ, се говори, че Китай представлява сериозна заплаха за военния баланс в Азиатско-Тихоокеанския регион, а така също може наруши целостта на американската военна логистична верига.
По оценката на комисията сдобиването на Китай с подводници с ядрени ракети ще окаже значително влияние върху региона на Източна Азия и даже зад пределите му, ставайки причина за нарастване на напрежението между Пекин и Вашингтон. Освен това нарастването на китайския ядрен потенциал може да провокира Русия и Индия към активно увеличаване на своите запаси от ядрено оръжие. Пекин сега се придържа към стратегия за създаване на надеждна ядрена триада: балистични ракети с наземно и морско базиране и бомби. През 2004 г. Китай прие на въоръжение две атомни подводници - носители на балистични ракети, от типа "Цзин". По официални данни Китай планира да включи в състава на флота най-малко пет такива кораба. Американската комисия предполага, че субмарините засега не са преминали изпитания и не са приети да носят бойно дежурство. Всяка от подводниците може да бъде въоръжена с 12 балистични ракети JL-2. В следващите варианти на проекта "Цзин" - Type 2 и 3 - броят на шахтите за ракети може да бъде увеличен до 16 и 20-24 единици съответно.
Балистичните ракети JL-2 се произвеждат в Китай от 2000 г. Конструктивно те са основани на балистичните ракети DF-31 с наземно базиране. JL-2 съществуват в три варианта: JL-2, JL-2 Jia и JL-2 Yi. Те са способни да поразяват обекти на противника до 7,4, 12 и 18 хиляди километра и да носят по четири, осем и десет бойни блока с мощност 250 килотона всеки съответно. Правителството на Китай не разкрива сведения за своя ядрен арсенал. По данни на американската Асоциация по контрол на въоръженията Пекин разполага с 240 ядрени бойни глави. Стокхолмският институт за изучаване проблемите на мира (SIPRI) оценява китайския арсенал на 200 бойни глави. За сравнение, съгласно официалните данни, Русия и САЩ в началото на април т.г. са разполагали с 881 и 1040, намиращи се на бойно дежурство, бойни глави (по неофициални данни, включвайки неразвърнатите - 11600 и 8500) съответно.
 

Еврото ни трябва, колкото тумор в мозъка

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 197

Световният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 197

БДЖ планира повече връзки между Северна и Южна България

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 197

ЕК с нови правила за мигрантите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 197

Ескалира напрежението между Сеул и Пхенян

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 197

Дипломатическа война между Индия и Канада

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 197

Накратко

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 197

Да се ядосаме!

автор:Юлия Кулинска

visibility 833

/ брой: 197

Знаем проблемите, имаме експертите и решенията

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 197

Аз съм десницата на левицата!

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 197

Опит пореден

автор:Евгени Гаврилов

visibility 835

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ