28 Юни 2024петък01:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пътешествия

По Великден в Сърбия

В Белград са преплетени множество култури и съдби

/ брой: 81

автор:Пенка Калинкова

visibility 1911

И без да си много религиозен, някак мило и приятно е да дочакаш Възкресение Господне сред свои по вяра православни християни. Въпреки това не си представяхме колко много тачат православието и храмовете му нашите съседи, сърбите. Първата спирка по улиците и забележителните места в столицата Белград бе в храма "Свети Сава" - един от най-големите православни храмове в света, разположен в центъра на града, носи името на първия архиепископ на Рашка - Свети Сава Сръбски, един от синовете на великия жупан Стефан Неманя. Най-значимото му дело, казват, е съграждането на Хилендарския манастир в Света гора. Но целият му живот е смислен и изпълнен със значими действия. Починал е във Велико Търново и там е погребан, а после пренесли мощите му в Сърбия и на мястото, на което те са изгорени от османлиите, е издигнат храмът "Св. Сава". Започнат отдавна, преди век, все още не е напълно завършен вътре, но с прекрасно изписан купол, той поразява с височината си. Руси и беларуси работят заедно със своите сръбски колеги и редят мозаечните пана и образи. Първото и най-голямо удивление в този ден предизвика обаче забележителната му крипта. В бяло и златно, с дъгообразни сводове, тя напомня  зали от московския Кремъл. Използва се и за концерти. В Белград има много църкви, една от тях е особено интересна с фасадите си в червено-кафяви тонове, нарича се "Свети Марко". В парка до нея, известен като Ташмегдан, деца до късно се търкалят във великденската слама, търсейки разпръснати яйца - тече детски празник.
Градът има дълга история. Основан е от келтите и тогава се е наричал Сингидунум. Минало е много време от едикта на цар Борис, известен още като Михаил, с който е обявено основаването на Белград. За средновековния български Белград можем да прочетем само в историята.
В града са преплетени множество култури и съдби и тези пресечки са в основата на имената на райони и места в сръбската столица. Как се е появило името Конярник? След Първата световна война и Октомврийската революция в Русия имало доста бегълци и в това число представители на малки народи. Част от избягалите калмици се заселили в Белград, на място, където днес е разположен районът Конярник. А така го нарекли заради конете, които те отглеждали. Една от най-красивите сгради в Белград е хотел "Москва" или известен още като Палата Русия, намира се на ъгъла на "Теразия" и улица "Балканска". Проектиран е в стил модерн от сръбски архитект в сътрудничество с руски колеги. Строителството започнало през 1905 г. и официалното откриване било през януари 1908 г. Изграждането на Палата Русия било значима руска политическа инвестиция и това, разбира се, не се харесвало на другите големи държави. Близостта и взаимопомощта между Русия и Сърбия е очевидна и до ден днешен. Може сърбите да са разделени за пътя си - с Русия или с Европа, но се чувства, че са солидарни в оценката на други две исторически събития - особено по-възрастните поколения тъгуват по Титова Югославия, не са преживели разпада й. И стари, и млади не забравят  бомбардировките на НАТО през 1999 г. - възрастните, защото са част от преживяната история, младите, защото за нея им напомнят постоянно оставените разрушени сгради. Да, телевизионната кула на хълма Авала е възстановена, но на улица "Стефан Неманя" винаги ще зеят раните от нападенията.
Днес Белград е почти двумилионен мегаполис, разположен там, където река Сава се влива в Дунав. От терасите на Калето изгледът е страхотен. Рововете на крепостта са запълнени и в тях има безупречни тенис игрища и военен музей на открито. Прощавайте, не знаехме, че сте невидим, се шегували военните по повод на сваления през 1999 г. "Стелт". По тези височини и ровове заради лъвския си скок Левски е получил прозвището си. Втората българска легия на Раковски през 1867 г. е изгонила окончателно турския гарнизон от Белград. Реката е границата между Стария и Новия Белград, а и в двата белезите на времето личат. В града се пресичат пътищата на източната и на западната цивилизация още от антични времена. Да вземем например улица "Княз Михайлов" - любимото "стъргало" на града - вървиш между архитектурни перли от 70-те години на XIX век, на чийто първи етаж са изложени дрехи и обувки от модния авангард, от най-известните днес модни брандове. Някои от къщите в стил барок носят имената на своите собственици. На тази улица с името на княз Михаил Трети Обренович са разположени също сградите на Академията на науките и изкуствата и на галерията й, първият небостъргач на Сърбия, Палата Албания, както и Градската библиотека на Белград, намираща се в хотел "Сръбска корона", първият хотел на града, построен в европейски стил.
Да отидеш в Белград и да не направиш опит да стигнеш "Скадарлия" означава, че отдавна си се простил с бохемския дух или най-малкото с любопитството. Вървиш по калдъръма и от двете ти страни се редят малки къщички, от всеки прозорец на които се носят жива музика, весели подвиквания и звън на чаши. Имаш чувството, че всяка стая си има свой мъничък оркестър. Ако влезеш откъм "Скадарска", ще видиш, че върху съвременни здания са изрисувани силуетите, реалиите и названията на някогашни такива. Интересно хрумване.
В стария Белград мирно съжителстват барокът, сецесионът, академизмът, арт деко, модерн и ориенталската архитектура. Чувства се Европа, но и Изтокът напомня за себе си. Една сграда поразява с подчертано славянското си внушение и тя наистина се оказа работа на чешкия архитект Ян Невола. Дворецът на капитан Миша, в който днес се намира Ректоратът на Белградския университет, е построен между 1857 и 1863 г. За онова време той е бил най-високата и монументална сграда, а капитан Миша Анастасиевич е бил едър търговец на сол и корабовладелец. Още в периода на строителството възникнало намерението тя да се подари на Отечеството. След завършване на строителството в нея се поместила Висшата школа (Велика школа), след това Гимназия, Министерство на просветата, Реално училище, Народната библиотека, Народният музей и други. Националният театър на Белград, на сръбски Народно позорище, е основан през 1868 г., разположен е на площада на Републиката, редом с Националния музей на Сърбия. Построен е от арх. Александър Бугарски.
А колко са отзивчиви белградчани и как благодарение на любезните им обяснения можеш да стигнеш навсякъде, си струва да отбележим.




Белградското кале


Криптата на храма "Свети Сава"

Снимки авторката
 

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 120

Плашат с възможна липса на бял, "Добруджа" и типов хляб

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 120

Жилищното кредитиране в България приближава 22 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 120

Шефът на АЕЦ "Козлодуй" призна за инцидент в шести блок

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 120

Урсула фон дер Лайен остава начело на ЕК

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 120

Сърбия готова да направи компромиси за Косово

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 120

Бивш швейцарски президент оглави Съвета на Европа

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 120

Накратко

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 120

Твърдо "не"

автор:Нора Стоичкова

visibility 372

/ брой: 120

Парламентарното театро на Б.Б.

автор:Александър Симов

visibility 370

/ брой: 120

Путин създава ново поколение олигарси

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ