30 Юни 2024неделя19:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Маршове, вдъхновени от бойната слава

Научна конференция на тема "140 години военни оркестри в България"

/ брой: 243

автор:Йонко Бонов

visibility 2209

Военната академия "Георги Стойков Раковски" беше домакин и организатор на научна конференция на тема "140 години военни оркестри в България". Научен ръководител на събитието беше доктор по изкуствознание Атанас Иванов, музикант, педагог и дългогодишен диригент на военни оркестри. Той изнесе първия доклад, посветен на чешките капелмайстори, работили в нашата страна. Д-р Георги Найденов представи първото поколение наши капелмайстори. Полк. о.з. Цветан Цеков посвети доклада си на второто българско поколение от военни диригенти. Ген. Георги Петров разгледа представянето и приноса на армейските ни духови оркестри по време на войните. Бившият военен диригент Иван Денов проследи творческия принос на духовите оркестри през социалистическия период. За съвременното състояние на духовите формации говори подп. Ради Радев - диригент на Гвардейския оркестър.

Първият военен оркестър у нас е създаден във Велико Търново преди 140 години по нареждане на началника на канцеларията на Временното руско управление княз Александър Дондуков-Корсаков, припомни д-р Атанас Иванов. По този повод на 31 март 1879 г. на българска служба са наети двадесет чешки музиканти и капелмайстор Йозеф Хохола. На 17 април този оркестър свири в чест на избирането на Александър Батенберг за български княз от Първото Велико народно събрание.

След научната конференция оркестърът на 61-ва карловска бригада (на снимката) изпълни маршове и известни творби от композиторите Георги Атанасов, Камен Луков, Георги Шагунов, Георги Безлов, Дико Илиев, Иван Златарев, Николай Братанов. Д-р Атанас Иванов разказа интересни факти от живота и от творчеството на тези заслужили музикални дейци. 

Във Военната академия е подредена малка изложба от архивни фотографии, посветена на юбилейната годишнина.

Някога, през Втората световна война, армията ни разполага със 75 оркестъра. През епохата на социализма те са между 45 и 50. Днес в страната ни съществуват едва осем военни оркестъра, които изпитват затруднения с попълването на съставите си.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1597

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 1345

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1975

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1689

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1590

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1452

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 1267

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1535

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1593

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1517

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 1406

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ