"Кирилизация" е ключов проект в "Пловдив - ЕСК 2019"
Основната идея е официалното въвеждане на българските шрифтове, както и преобразяването на градската среда посредством дизайна
/ брой: 101
"Кирилизация" е един от най-важните проекти, ключов в програмата на "Пловдив - европейска столица на културата 2019". Основната концепция е използването на европейската културна инициатива като платформа за популяризиране, официално въвеждане и възприемане на българските шрифтове за кирилица, както и преобразяването на градската среда посредством дизайна. Програмата започна своята реализация през миналата година. През 2018-а тя бележи развитие, вече писахме за повика "Кирилизирай се" и изложбата в празничните дни на 23 и 24 май - на Малката Главна, пред стилната сграда на БНБ, бяха изложени изображения от "Двора на кирилицата в Плиска", чийто инициатор е арменският скулптор Карен Алексанян.
На 26 май в Драматичния театър в Пловдив като част от събитията по проекта "Кирилизация" се проведе модул от международния проект "Типофест 2018", в който участваха едни от най-важните дизайнери в областта на шрифта. "Графичната идентичност като инструмент за комуникация на институции в областта на културата" беше темата, която събра в дискусионен формат известни специалисти, между които Анна Святловска, художествен директор на Музея за история във Варшава - тя разказа как е разработила и внедрила новата му система за визуална идентичност.
През тази година "Пловдив 2019" празнува 24 май цял месец, с което отбелязва и началото на проекта си за кирилската азбука в рамките на официалната програма на ЕСК 2019. Разпространява се издадената специално брошура "Кирилизирай се" с описание на всички проекти.
До края на месец май на площада пред община Пловдив специално "Пространство на словото" запознава най-малките с изкуството на художника Борис Димовски и на писателя Николай Хайтов. Това е "Слово и рисунки, светлина и звук" на фондация "Памет". Арх. Здравец Хайтов представи проекта.
Пак през този месец започват първите ателиета по калиграфия за малки и големи в пловдивското читалище "Алеко Константинов". Следващата серия от прояви е през есенните месеци октомври и ноември - три творчески ателиета за малки и големи на фондация "Пролибрис", участниците ще имат възможност да използват различни графични техники и да създадат завършени художествени произведения - картички и принтове, тематично свързани с Пловдив. Другият проект на същата фондация с две пловдивски читалища "Алеко Константинов 1954" и "Възраждане 1983", както и сдружение "Паралелен свят", е "Красиви букви" - възможност да се изпита удоволствие от писането на ръка и насладата от красотата на кирилицата. Прехвърлен е мост между 24 май и 1 ноември - Деня на будителите. Прави впечатление, че в "Кирилизация" са се включили с малки проекти редица читалища от Пловдив и Южна България като НЧ "Антим Първи 1937", НЧ "Искрица 1901" от с. Скобелево, НЧ "Груд Георгиев 1868" от с. Свежен, община Брезово. "Гениалният поет Яворов" е проектът на читалищните дейци от с. Скобелево, а "Кирилицата в българската ръкописна книга и Аджарската книжовна и калиграфска школа" - на с. Свежен.