11 Ноември 2024понеделник12:35 ч.

ВРЕМЕТО:

В понеделник над Северна и Източна България ще преобладава облачно време, на места с валежи, главно от дъжд, докато над Югозападната ще има повече слънце. Във вторник облачността ще се разкъсва и намалява, а валежите постепенно ще спират, но в сряда на места отново ще превали, главно в западната половина от страната. В понеделник над Северна и Източна България ще преобладава облачно време, на места с валежи, главно от дъжд, докато над Югозападната ще има повече слънце. Във вторник облачността ще се разкъсва и намалява, а валежите постепенно ще спират, но в сряда на места отново ще превали, главно в западната половина от страната.

На фокус

Истински октоподи II

Защо прокуратурата си затваря очите за грабежите на ЕРД-та?

/ брой: 191

автор:Радко Ханджиев

visibility 2245

(Продължение от миналия брой)
 
Властта вдига голям шум, че бори организираната престъпност, но си трае за безобразията на електроразпределителните дружества, гушнали досега милиарди и стегнали в мъртвешка прегръдка 7 милиона българи.
Твърденията на ръководствата на ЕРД, че инвестирали в България, се нуждаят от съществена редакция. Да, инвестират, но някъде другаде, с пари източени от джобовете на българските данъкоплатци и държавата. Подмяната, която ЧЕЗ извършва на изправните ни електромери със свои уреди, несертифицирани от независима лаборатория, цели единствено грабеж. Фактите сочат, че откакто ЕРД са "приватизирани", авариите в мрежата непрекъснато нарастват, както и "цената" на тока.
Посочихме вече гигантските нарушения на ЧЕЗ. Правно действие у нас трябва да имат българските закони и актовете на ЕС. В интерес на гражданите и обществото ли е обаче "приватизация", която води до аварии и постоянно нарастващи цени?  Така че само на основание чл. 18 ал. 6 на конституцията приватизационните сделки с ЕРД следва да бъдат прогласени за нищожни. Основание за анулиране на такъв тип "приватизационни договори" дават актовете на ЕС за противодействие на корупцията. Отговорността на юридически лица, в полза на които са извършени престъпления, включително корупционни, е регламентирана в препоръките на Групата държави срещу корупцията към Съвета на Европа (GRECO) и на Работната група по въпросите на корупцията на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). България е присъединена към всички международни актове за противодействие на корупцията, ратифицирала е Конвенцията през 2003 г.
Действителността за съжаление е съвсем друга. Разговарям с Виктория Георгиева, Петранка Величкова и Стефан Христов - служители на ЧЕЗ -София Запад. От  тях научавам, че "на територията на ЧЕЗ" конституцията и законите на Република България, актовете и регламентите на ЕС "не важат", Наказателният кодекс няма правно действие, а г-н Главният прокурор за ЧЕЗ е господин Никой!
Скандално, разбира се! Но защо прокуратурата мълчи? Не вижда ли как ЧЕЗ "обучава" служителите си към незачитане на правните норми, неуважение спрямо българските институции? Не вижда ли, че на практика ЧЕЗ си е обявил статут на екстериториалност? Не вижда ли, че ЧЕЗ репресира всеки, който се обявява в защита на законността.
Оказваме се в зловеща ситуация. Демократичната ни конституция не е отменена, но шефовете на ЕРД, заедно с Трайков, Семерджиев и Дянков, са обявили неподчинение на гражданските закони, на европейските норми, опитват се да налагат тотален терор над гражданите и обществото. "Тоталитаризмът се промъква в обществения организъм и се настанява безцеремонно в икономиката и оттам навсякъде", алармира по повод на ЕРД Васил Василев, основател на Съюза на работодателите в България.
Ситуацията наподобява тази в Германия след идването на Хитлер на власт. Демократичната Ваймарска конституция не е отменена, но нацистите стоварват цяла лавина от противоконституционни декрети, чрез които се управлява страната. На шпицкомандите SS се дава неконтролирана свобода да тероризират населението, да властват тотално. Побоищата, провокациите, чупенето на витрини са само пролог към концлагерите, газовите камери, заробването и изтребването на десетки милиони "непълноценни расово".
Как на този фон ви изглежда практиката на "наказателните отряди" на ЧЕЗ, на които е дадена неконтролирана свобода да нахълтват в неприкосновената частна собственост, да разрушават частно имущество, да заплашват, рекетират и тероризират населението?
 "Правилно е всичко, което е добро за движението", наставлява организационният наръчник на нацистите.
"Правилно е всичко, което е добро за ЕРД-та", фактически ни казват Трайков, Семерджиев, Дянков.
Знае се, че не Хитлер доведе нацизма на власт в Германия, а престъпните монополи, уплашени от нарастващата мощ на работническото движение, на левите сили. Днес, когато кризата е обхванала отново капиталистическия свят, монополите отново посягат на основните човешки права и свободи. Нима жестоката политика на ЕРД-та не стяга "примката около врата" на 7 милиона "шибан народ"?
"Моите уважения към всички вас, но българите са ми по-мили", каза премиерът Борисов преди време като прикани ЕРД-та да съблюдават правилата или да отидат другаде. "Докато съм жив, няма да ги търпя", обяви той в характерния си категоричен стил. Но дотук! Оказа се, че човекът е силен само в пропагандата и разчита на късата памет на хората.
Нещо да се промени оттогава? ЕРД-та спряха ли грабежа? Върнаха ли ни ограбеното? И още: в състояние ли е премиерът да промени нещата? Или октоподите са по-силни от него? Защо имаме усещането, че те ведно с Трайков, Семерджиев и Дянков умишлено целят да дестабилизират правителството и държавността, опитват се да наложат антиконституционен режим,  гражданите и обществото да бъдат поставени под тотален контрол и при такива условия на живот, че значителна част от населението да бъде елиминирана? И защо - нека зададем този въпрос за сетен път - прокуратурата продължава да нехае?
Разговарям с г-жа Гяурова от Информационния център към Върховната касационна прокуратура. Питам защо прокуратурата не се задейства на хилядите сигнали на граждани и правозащитни организации, защо не санкционира деянията на ЕРД-та, ЧЕЗ включително? Отговорът бе, че прокуратурата регистрирала...
Да видим какво е вменила като задължение на прокуратурата конституцията, която има непосредствено действие: "Прокуратурата следи за спазване на законността, като: 1. Ръководи разследването и упражнява надзор за законосъобразното му провеждане. 2. Може да извършва разследване. 3. Привлича към отговорност лицата, които са извършили престъпления, и поддържа обвинението по наказателни дела от общ характер..." (чл. 127).
Както се вижда, никъде върховният законодател не е предвидил прокуратурата "да регистрира". Тъкмо обратното - изрично е разписал прокуратурата да санкционира престъпността. Това е, което произтича от върховенството на закона. Не да се регистрират сигнали и да се пишат писма...
Нещо повече, поради обстоятелството, че ЧЕЗ и останалите ЕРД-та са особено нагли монополисти редно е лично главният прокурор публично да ги сезира незабавно да преустановят деянията си, както и да проследи лично дали са повдигнати обвинения срещу наредителите и извършителите на престъпните актове.
Досега нищо подобно не се е случило. Впрочем случи се:  "Ако нищо не се промени, догодина по това време прокуратурата ще преустанови работата си", четем в сайта току-що направеното изявление на главния прокурор доц. Борис Велчев. Коментарите, както се казва, са излишни.
Да припомним сега какво каза бившият главен прокурор в интервю за ДУМА: приватизацията на ЕРД от правителството на Сакскобургготски е скандална и престъпна. Това каза проф. Никола Филчев, малко преди да изтече мандатът му. Шест години по-късно нищо не е направено за озаптяване длъжностните лица на ЕРД.
Нека не си задаваме вековечния въпрос "Какво да се прави". А да се включим енергично - всички граждани, цялото общество в битката за правов ред, за върховенство на закона. Защото пътят към правдата е трънлив и труден. И защото октоподите са обхванали с престъпните си пипала и законодателната, и изпълнителната, и съдебната власт.
Можем ли да изключим уредите си поне за час от мрежата на престъпния октопод? Да покажем, че не сме "материалец", нито "шибан народ"? Можем ли, когато проникват насила в жилищата ни, когато ни рекетират със сметки, които реално не се дължат, когато ни прекъсват тока без влязъл в сила съдебен акт, когато се опитват да поставят милиони граждани в безпомощно състояние, когато осъществяват агресия срещу държавата и обществото, срещу основните човешки права, разписани в гл. II на конституцията, можем ли и нямаме ли право като отбраняващи се да прибегнем към предвидената в закона неизбежна самоотбрана?
Въпросът не е реторичен. Според официалната статистика всеки трети български гражданин е  жертва на престъпление. И понеже се оказва, че властта не е в състояние ефективно да защити правата ни, понеже длъжностните лица и органите, натоварени за борба с правонарушенията, бездействат, законодателят е предвидил в чл. 12 на НК възможността гражданите да противодействат, когато са предмет на престъпно посегателство. Нещо повече институтът на неизбежната самоотбрана има важно значение за своевременното отблъскване на посегателствата срещу държавните и обществените интереси, срещу личността и законните ни права. Чрез него наказателното право въвлича гражданите и обществеността в борбата с престъпността, като постановява, че самоотбраната не е общественоопасно деяние, когато се причиняват вреди на нападателя, ако това е станало в рамките на необходимите предели. Под нападение се разбира едно или няколко действия или бездействия, които пряко и непосредствено застрашават или накърняват държавата и правата на гражданите.
И така, основание за гражданско противодействие ли са посегателствата на ЧЕЗ, Е.ОН, ЕВН срещу конституцията, законите и европейските норми? И можем ли срещу октопода да приложим института на неизбежната самоотбрана?
Седем милиона български граждани чакат Вашия отговор, уважаеми г-н Главен прокурор!

БСП предлага Наталия Киселова за шеф на НС

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 215

Прокуратурата разследва безредиците пред Народния театър

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 215

Катуница на протест заради тлеещо депо

автор:Дума

visibility 7

/ брой: 215

Журналист от "Дума" със "Златно перо"

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 215

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 7

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 5

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 6

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 8

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 6

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ