![](images/2025/02/114059.jpg)
Габриел Вълков:
Настояваме за категорични мерки срещу агресията в НС
С батални сцени, обиди и налитане на бой започнаха работата си вчера депутатите
/ брой: 24
"Вандалското и махленското поведение е абсолютно недопустимо за българския парламент. Освен че уронва престижа на институцията, чийто престиж и рейтинг и без това са под всякаква критика, се руши и българската демокрация. Парламентът е място за дебати, за различни гледни точки, за разговор и сблъсък на аргументи, а не за физически сблъсъци, обиди, псувни и всякакви други безчинства. Това заяви депутатът от ПГ"БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Габриел Вълков в декларация от трибуната на НС. Той призова всички народни представители към уважение, разум и диалог. "Агресията няма място в демокрацията. Настояваме за ясни и категорични мерки срещу подобни прояви, за да защитим авторитета на НС и върховенството на закона", обясни Вълков.
Минути преди това пленарната зала на парламента беше на крачка да се превърне в бойна арена. Малко след като депутатите започнаха редовното си заседание, се стигна до скандал, безредици и физическо стълкновение. Това се случи по време на изказване на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов. Докато той говори, в залата се чуха възгласи, след които камерите показаха част от неговите депутати, които се насочват към Манол Пейков от ПП-ДБ. Стигна се до бутане, блъскане и обиди, в което участваха и други депутати от двете групи. Повод за напрежението стана декларация от ПП-ДБ, която настоя Комисията за противодействие на корупцията и парламентарна етика да наложи наказание на Костадинов и депутати от неговата група заради нахлуването в сградата на Община Варна. Не стана ясно кой разтървава и кой е в конфликта. Намесиха се и квесторите, а председателят на Народното събрание Наталия Киселова обяви веднага 15 минути почивка, като призова за спокойствие.
След нея последва втори сблъсък между Ивайло Мирчев от ПП-ДБ и Костадинов от "Възраждане". Този път причината беше законопроектът за чуждестранните агенти. Докато двамата спореха и се побутваха, в залата присъстваха и деца от велинградско училище по покана на Петя Цанкова от левицата, които станаха свидетели на свадата.
По-късно депутатите отхвърлиха проекторешението за създаване на временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж и Александър Сорос и техните фондации у нас, финансиращи български физически и юридически лица и НПО-та, както и установяване на свързаността им с политически партии, магистрати, образователни институции, медии, бизнес структури и органи на държавна власт. Предложението беше отхвърлено след прегласуване с 62 „за“, 74 „против“ и 43 „въздържал се“. То беше подкрепено от депутатите на „ДПС-Ново начало“, петима от „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА", един от ГЕРБ-СДС, 16 от ИТН и 11 депутати от МЕЧ. Депутатите от „Възраждане" не участваха в гласуването.