ПАСЕ:
Добре организирани, но неефективни избори
/ брой: 206
Добре организирани, но неефективни избори поддържат статуквото в България, твърдят наблюдателите от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
Според организацията трайно ниската избирателна активност е подчертала дълбоко вкоренената липса на доверие сред електората в партиите.
"След този седми изборен тур в рамките на 3 години политическите лидери от всички партии и коалиции трябва да се замислят за реалността на отцепването на българския народ и да се справят с него. Страната преминава през повтаряща се политическа криза - неинституционална - но това води до институционализиране на политическата криза. Няма функционираща демокрация без активно участие на избирателите", подчертава ръководителят на делегацията на ПАСЕ Алфред Хеер.
"Честото разчитане на краткосрочни и служебни правителства де факто замени обикновената връзка между изборите и формирането на стабилни правителства. Това упование само по себе си е признание за неуспех при установяване на трайни политически решения. Политическите лидери и законодателите трябва да обмислят въвеждането на промени в избирателната система, които могат да бъдат по-благоприятни за стабилни правителства", считат от ПАСЕ. Делегацията отново изразява своята загриженост относно постоянните твърдения за купуване на гласове и контролиран вот. Въпреки мерките, прилагани от МВР, значителното увеличение на сигналите и особено по-високата активност в определени чувствителни зони показват спешната необходимост от по-нататъшно решаване на тези проблеми, които по закон са престъпление, напомнят наблюдателите.
ПАСЕ отчита, че слабата предизборна кампания се е провела предимно в социалните мрежи и до известна степен чрез традиционни средства в селските райони.
"Тези избори не доведоха до пробив в политическата безизходица. Отговорността сега е на политическите сили в България, които трябва да преминат отвъд партийните разделения. Българският народ заслужава лидери, ангажирани да осигурят функциониращо демократично управление", категоричен е Хеер.