7% от българите се чувстват несигурни за жилището или земята си
Основните причини - наемодателят може да ги изгони, разногласия с роднините и липса на пари да си платят наема
/ брой: 205
Само 7 на сто от българите се чувстват несигурни по отношение на жилището или земята си. 83 на сто се чувстват сигурни, което се дължи най-вече на факта, че 73 на сто от българите имат документ за собственост върху земята или жилището. Това показват данни от доклада на Prindex за 2024 г. Според българите най-важните причини за несигурността са, че наемодателят може да ги изгони, разногласия със семейството и роднините и най-вече липса на пари да си платят наема.
За сравнение, в Гърция несигурност относно жилището си са обявили 35% от жителите, като всеки пети се опасява, че няма да има пари за наема, а 14 на сто - хазяинът да не им прекрати договора. В Унгария несигурност относно жилището са обявили 12 на сто, в Турция - 37 на сто, във Великобритания - 14на сто, а в Сърбия - 11 на сто.
Последната глобална оценка на сигурността на собствеността върху земята и жилищата разкрива тревожни тенденции. Според доклада за 2024 г. приблизително 1,1 милиарда възрастни по света - 23% от световното население - се чувстват несигурни относно правата си върху собственост или земя, като броят им се е увеличил значително през последните четири години. Този нов доклад, базиран на данни от 108 държави и обхващащ 87% от възрастното население на света, подчертава обезпокоителната възходяща тенденция в несигурността.
23% от възрастните в световен мащаб съобщават, че се чувстват несигурни относно правата си на собственост, увеличение от 19% през 2020 г. (увеличение от 239 милиона възрастни през последните четири години). Финансовата несигурност е основен двигател.
Анкетираните на възраст 55 и повече години са много по-малко склонни да се чувстват несигурни (19%), отколкото по-младите. Около една четвърт (26%) от анкетираните на 24 години и по-млади се чувстват несигурни.
Докладът подчертава нарастващото влияние на финансовия натиск, като повишените разходи за наеми и ипотеки, които са основен фактор за несигурността, особено в региони като Северна Америка и Европа. Общо 38 държави идентифицираха финансовата несигурност като водеща причина за нестабилност на владението, рязко увеличение от 24 държави през 2020 г.